boat-boats-dock-harbor-42094

Wynajem jachtu – w jaki sposób oszacować realny zarobek?

Żeglarstwo i spędzanie czasu na wodzie jest jedną z bardziej popularnych form aktywności na świeżym powietrzu. Dla osób, które mają możliwość zainwestowania w dobrej jakości łódki, może to być również możliwość całkiem dobrego zarobku. Zanim jednak zabierzemy się za budowanie firmy zajmującej się wynajmem jachtów, warto dobrze zaplanować cały biznes i zadbać o to, by był dopięty na ostatni guzik.

W poszukiwaniu ciekawych pomysłów na biznes warto zajrzeć do sieci. Oferty pracy IT i inne branże typowo informatyczne zdecydowanie dominują, co jednak nie oznacza, że w innych branżach nie da się zarabiać sporych pieniędzy. Turystyka i rekreacja również w ostatnich latach mocno się rozwijają, co sprawia, że firmy z tej branży doskonale radzą sobie na rynku. Jeśli chcemy wynajmować jachty, musimy najpierw zbadać rynek, sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie oraz oczywiście, bardzo dokładnie prześwietlić konkurencję.

Kwota za wynajem to nie zarobek

Zarabianie na wynajmie jachtów nie oznacza, że całe kwoty za czarter będą trafiać do właściciela biznesu. Gdyby tak było, z pewnością prowadzenie firmy byłoby prawdziwą przyjemnością. Niestety, trzeba wziąć pod uwagę także inwestycje oraz koszty prowadzenia działalności. Wielu armatorów decyduje się na zakup jachtów na kredyt. A to oznacza, że z każdej kwoty, jaką otrzymują od wynajmujących, muszą pewną część przeznaczyć na spłatę kredytu. Co więcej, trzeba również wziąć pod uwagę wiele innych czynników – koszty cumowania, zimowania, wszelkich napraw, jakie trzeba prowadzić po sezonie. Jachty trzeba również dodatkowo ubezpieczyć oraz wyposażyć we wszystkie niezbędne akcesoria, urządzenia, a także komfortowe meble. W sezonie turystycznym armator musi również zatrudnić pracowników, którzy będą zajmowali się kontaktem z klientami, wydawaniem łódek, ich odbieraniem, podpisywaniem umów, a także sprawdzaniem przy odbiorze, czy łódka jest w odpowiednim stanie.

Dobra promocja i krok przed konkurencją

W prowadzeniu działalności polegającej na wynajmie jachtów trzeba również pamiętać o tym, aby właściwie wybrać lokalizację. Najlepiej, aby było to miasto turystyczne z doskonale rozwiniętą infrastrukturą portową oraz z możliwością cumowania jachtów nie tylko czasowo, ale również po sezonie. Kolejną kwestią jest zbadanie konkurencji. Jeśli w danym mieście jest już kilka lub kilkanaście firm oferujących wynajem jachtów, trzeba mocno się zastanowić, czy kolejna faktycznie będzie miała rację bytu. Dobrze jest więc poznać konkurencję, zobaczyć, co ma w ofercie, a dzięki temu będziemy mieć możliwość zaoferowania klientom czegoś, czego jeszcze na lokalnym rynku nie ma. Trzeba też pamiętać o tym, że koszty prowadzenia firmy to także wszystkie wydatki związane z reklamą, promocją, drukowaniem banerów, obecnością na targach branżowych czy bardzo intensywnymi działaniami w sieci. Bez tego rodzaju promocji i reklamy żadna nowoczesna firma nie ma racji bytu na bardzo trudnym i konkurencyjnym rynku.

spacer

2 comments on “Wynajem jachtu – w jaki sposób oszacować realny zarobek?

  1. jacek

    Zawsze wydawało mi się, że inwestowanie w akcje to świetny sposób na wysoki zysk i zarabianie pieniędzy. Kiedy jednak zacząłem próbować, okazało się, że można także sporo stracić. Aby dobrze radzić sobie na giełdzie, trzeba mieć sporo wiedzy i umiejętności analizowania faktów, danych i liczb. Samo posiadanie kapitału zdecydowanie nie wystarczy.

Odpowiedz