p014hkt4

Wypadki i urazy na statkach rejsowych – przeczytaj zanim wyruszysz na wycieczkę

Urlop na statkach rejsowych jest w ostatnim czasie coraz bardziej popularną formą wypoczynku. Ów środek komunikacji oprócz koniecznego transportu, zapewnia również relaks podróżującemu, a także wielką przygodę wiążącą się z faktem wypłynięcia na pełne morze.

Oczywiście, statek rejsowy nie jest miejscem całkowicie bezpiecznym i aby dotrzeć cało do swojego celu trzeba przestrzegać podstawowych zasad. Przede wszystkim, nie wolno wychylać się zbytnio poza barierki, aby nie zaryzykować upadku zza burty w pełne morze. Brzmi banalnie, a jednak policja z różnych krajów do dzisiaj odnotowuje podobne wypadki, które wynikają tylko i wyłącznie z głupoty i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa przez ludzi w różnym wieku. W wielu przypadkach wypadnięcie za burtę kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem. Nie należy też zbyt mocno opierać się o barierkę, ponieważ jeśli jest źle przymocowana może ona puścić i spowoduje nieprzyjemny lot prosto ku morzu. Wówczas los człowieka uzależniony jest tylko i wyłącznie od szybkiego i sprawnego działania odpowiednich służb ratowniczych, a także od indywidualnej umiejętności pływania. Warto jednak dodać, że w przypadku tego typu sytuacji udaje się odratować zaledwie jedną na pięć osób.

Statek płynie, kołysze się falach, toteż osoba, która właśnie jest na pokładzie musi pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Kiedy świat wokoło nie jest idealnie stabilny, bardzo łatwo o potknięcie i spowodowanie w rezultacie zupełnie nieprzyjemnego upadku. Kabiny pasażerskie lub prysznicowe w statkach mają bardzo małą powierzchnie, która często utrudnia ruchy i powoduje niepotrzebne poślizgnięcia i kolizje, na które ludzie przebywający na statkach rejsowych muszą uważać.

Istotne jest również zagrożenie, które płynie z zaniechania odpowiednich środków bezpieczeństwa przez załogę statku. Trzeba pamiętać, że kołysanie się statku na falach jest uciążliwe i może powodować nieznaczne ruchy różnych przedmiotów, które znajdują się na pokładzie statku, a nawet w kabinach pasażerskich takich jak krzesła, stoły czy inne meble. Dbałość o dobre zabezpieczenie przed przemieszczaniem całego asortymentu statku należy do załogi, aczkolwiek warto być ostrożnym i samemu obserwować czy to na czym siadamy jest bezpiecznie przymocowane i czy z pewnością nie grożą nam żadne szkodliwe kolizje.

laxocare.plWarto też wspomnieć o jednej z głównych atrakcji statków rejsowych, czyli o basenach. Problem w tym, że najczęściej właściciele statków nie zatrudniają specjalnego ratownika, który mógłby okazać się pomocny w razie gdyby ktoś korzystający z basenu zaczął się nagle topić. Warto dodać, że część tego typu basenów nie ma również odpowiednich oznaczeń jeśli chodzi o głębokość, co wiążę się z faktem, że dużo osób nie będzie nawet wiedziało, kiedy wejdzie w miejsce, w którym poziom wody jest zbyt wysoki, jak na posiadane umiejętności. Jeśli myśli się poważnie o swoim bezpieczeństwie, przed wejściem do tego typu basenów należy dowiedzieć się na jaką głębokość on sięga.

Poradnik opracowano wspólnie z centrum analizy medycznej E-diagnostyka.pl – testy metaboliczne Warszawa

spacer

Odpowiedz