Wypoczynek nad morzem to coś, na co każdego roku decyduje się ogromna część Polaków. Jedni pokonują cały kraj, inni przyjeżdżają z okolic. Jedni preferują małe, nieznane wioski, inni wybierają wielkie miasta. Są i tacy, którzy lubią odkrywać nie tylko nadmorskie miejscowości, ale również te położone nieco w głębi lądu. Dla tej właśnie grupy przygotowaliśmy krótki przewodnik po Szczecinie. Bo choć miasto to nie leży bezpośrednio nad morzem, to pod wieloma względami potrafi przebić miasta, które dostęp do tego morza mają. Co więcej, tutaj nie musimy się przejmować, że pogoda Szczecin popsuje nam wyjście na plażę. Wciąż bowiem będziemy mieli do dyspozycji dziesiątki innych interesujących zajęć, zarówno tych na świeżym powietrzu, jak i w zamkniętych budynkach.
Warto rozpocząć zwiedzanie dosyć spokojnie, na przykład przez wizytę pod budynkiem Filharmonii Szczecińskiej. Zanim zaczniesz oponować, tłumacząc że słuchanie muzyki klasycznej nie należy do twoich upodobań, to daj szansę wytłumaczyć, że mówimy tutaj przede wszystkim o budynku pod względem architektonicznym. Jest to naprawdę widowiskowy obiekt, który niektórzy porównują do sopli lodu. Jeśli już wpadniesz w zachwyt nad Filharmonią, może jednak skusisz się na chociaż krótką wizytę wewnątrz, bo bilety zaczynają się już od kilku złotych.
Szmaragdowy raj w Szczecinie
Spróbujmy zachować równowagę i tym razem zaproponować atrakcję, która bardziej przypadnie do gustu fanom natury i pięknych widoków. Tutaj postawimy poprzeczkę bardzo wysoko, bo rzecz o której zaraz opowiemy, jest wyjątkowa w skali całego kraju. Mowa o Jeziorze Szmaragdowym, którego nazwa bierze się właśnie od nietypowego koloru wody. Jest to zbiornik powstały po kopalni kredy, który pozwala nam się poczuć jak w egzotycznej, cudownej krainie. Naprawdę można się zachwycić wypoczynkiem na brzegu jeziora, szczególnie kiedy słońce odbija się w spokojnej tafli wody.
Ciężko znaleźć turystę, który odwiedził Szczecin i zrezygnował ze spaceru po Wałach Chrobrego. To ikoniczne miejsce ze względu na widok, który się z niego roztacza. Można zobaczyć Odrę oraz port i jest to widok godny dużych, europejskich miast. Równie imponująco prezentuje się po zmroku, gdy światła lokalnych budynków i portowych konstrukcji odbijają się w wodzie. To prawdziwy raj dla pasjonatów fotografii, którzy potrafią spędzić tutaj wiele godzin na poszukiwaniu doskonałych kadrów. To wcale nie takie łatwe, bo Wały Chrobrego są bardzo popularne wśród spacerowiczów, więc zrobienie zdjęcia bez tłumów turystów jest wymagające.
Gdy zgłodniejesz… zjedz pasztecik!
Zaspokoiliśmy już potrzeby kulturalne oraz widokowe, czas więc na ostatnią rzecz istotną dla turysty – jego brzuch. Co takiego czeka na nas w Szczecinie, czego nie skosztujemy w żadnym innym miejscu Polski? Cóż, moglibyśmy pomyśleć o świeżych rybach i owocach morza, jednak takie dania dostępne są właściwie we wszystkich nadmorskich miejscowościach. Warto natomiast skosztować paszteciku szczecińskiego, czyli drożdżowego ciasta nadziewanego mięsem. To dosyć nietypowe danie dla miasta położonego blisko morza, jednak bez wątpienia możemy je nazwać smacznym i sycącym.