20200225141031_pexels-photo-1223648.jpeg

Wyposażenie jachtu – sprawdź czego nie może zabraknąć na pokładzie!

Nie możesz doczekać się zbliżającego się wielkimi krokami sezonu żeglarskiego? Najchętniej już byś się spakował i wypłynął na szerokie wody? Doskonale to rozumiemy, jednak zanim do tego dojdzie warto upewnić się, że nasz jacht jest właściwie wyposażony, bowiem w obliczu starcia z nieprzewidywalnym żywiołem jakim jest woda trzeba być gotowym na dosłownie wszystko. Dlatego dziś podpowiadamy czego nie może zabraknąć na jachcie i w jakim sklepie można znaleźć godne uwagi produkty.

Sprzęt ratunkowy

Wyruszając w rejs, zarówno na otwartym morzu, jak i po zamkniętych jeziorach warto wziąć sobie do serca zasadę “Bezpieczeństwo przede wszystkim” i zadbać o właściwe zaopatrzenie jachtu/żaglówki w niezbędne sprzęty ratunkowe, które nie jednej osobie uratowały już życie. Powiedzmy to jasno i wyraźnie – na wodzie niema miejsca na brawurę, tutaj liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek!

 • pasy: lifeslingi i lifeliny
 • kamizelki ratunkowe
 • sygnały alarmowe
 • tratwa
 • uszczelniacze
 • gaśnica
 • czujniki gazu
 • reflektory radarowe
 • noże
 • ławeczki bosmańskie

Gdzie szukać sprzętu ratunkowego?

kondensatoryDuży wybór niezbędnych akcesoriów oferują najlepsze sklepy żeglarskie jak np. Maristo.pl, w którym dostępna jest pełna gama produktów w różnorodnych przedziałach cenowych.

Klimatyzacja

Temperatura na zewnątrz sięga powyżej 25 stopni? Z nieba leje się ostry żar? W pobliżu na próżno jest szukać miejsca, w którym drzewa gwarantują cień i ochronę przed przyjemnymi, choć palącymi promieniami słońca? W takiej sytuacji zbawiennym rozwiązaniem, można nawet powiedzieć prawdziwym cudem techniki jest…klimatyzacja! Osoby, których jacht nie jest wyposażony w klimatyzator pragniemy uspokoić: i tak z pewnością dadzą sobie Państwo radę.

Jeśli jednak nasz własny (bądź wypożyczony) model ma zamontowaną klimatyzację, wówczas należy zadbać o to, by została ona dokładnie przetestowana przed wypłynięciem na szerokie wody. O tym jak katastrofalna w skutkach może być awaria urządzenia na środku jeziora, czy na otwartym morzu nie trzeba raczej nikogo uświadamiać, dlatego w tym przypadku zalecamy szczególną uwagę.

Nawigacja 

O ile gubiąc się w mieście zawsze jest szansa, że spotkamy jakąś dobrą duszę, która wskaże nam właściwą drogę, o tyle podczas rejsu jachtem, czy żaglówką nie mamy tej gwarancji. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo własne oraz innych podróżujących z nami osób warto zawczasu zadbać o odpowiednie sprzęty i akcesoria ułatwiające orientacje w terenie.

Jeśli chodzi o niezbędne urządzenia nawigacyjne, warto zabrać ze sobą m.in.:

 • Urządzenia GPS – np. wszechstronny chartploter z szybkim odbiornikiem GPS od B&G lub odbiornik GPS GP39 FURUNO;
 • Lornetkę – chociażby model gwarantujący 8 i 10-krotne przybliżenie od marki Minox, czy idealną nawet do najbardziej ekstremalnych warunków lornetkę 7 x 50 Compass;
 • Echosondę – np. bezprzewodowy model do smartfonów i tabletów z systemem iOS oraz Android od marki Lowrence – Fishhunter 3D;
 • Sekstant – w tym przypadku warto zwrócić uwagę chociażby na model od CP Sailing, który dostępny jest w sklepie Maristo.pl
 • Mapy – papierowe bądź pobierane z Internetu;
 • System Automatycznej Identyfikacji AIS
 • Reflektor radarowy – godne uwagi są modele charakteryzujące się bardzo dużą wydajnością jak np. Reflektor radarowy Plastimo, czy składany reflektor od marki Compass;

Kompletując taki zestaw mamy pewność, że nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach będziemy w stanie wrócić na właściwą drogę i kontynuować wyprawę.

Toalety

Wyruszając w rejs warto także oczywiście zadbać o kwestie sanitarne – w przypadku toalet na jachcie możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: toalety chemiczne oraz morskie.

Mianem toalety chemicznej określa się toaletę, która odprowadza wszelkie zanieczyszczenia do specjalnego zbiornika stanowiącego element jej budowy. Decydując się na ten model należy koniecznie (!!) pamiętać o regularnym opróżnianiu jej zbiornika oraz dokładnym zamykaniu zasuwki, gdyż w przeciwnym razie będzie czekała na nas przykra niespodzianka w postaci wypływających na zewnątrz nieczystości.

Inną propozycją są toalety morskie, które dzieli się dodatkowo na ręczne oraz elektryczne. O ile w przypadku toalet elektrycznych obsługa nie powinna raczej sprawiać problemu, o tyle korzystanie z toalet ręcznych wymagają treningu. Jak sama nazwa wskazuje do obsługi toalety ręcznej niezbędne są dłonie, które w tym przypadku mają za zadanie wpompowywać oraz wypompowywać wodę. Godnym uwagi modelem toalety ręcznej jest np. “Soft Close” Compass, czy toaleta z zestawem części zamiennych od Jabsco.

 

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Wyposażenie jachtu – sprawdź czego nie może zabraknąć na pokładzie!

 1. mochmoch

  https://seaandlake.pl/
  https://apartamentynadmorzem.mielno.pl/
  https://budowaapartamentow.pl/
  https://inwestujnapomorzu.pl/
  https://www.rentowneapartamenty.pl/
  https://www.nowoczesneapartamenty.pl/
  https://luksusoweapartamentynadmorzem.pl/
  https://www.studiojeden.pl/
  https://www.porters.pl/

  Sprzedaż Apartamentów nad morzem
  Apartamenty nad morzem Mielno
  Budowa ApartamentĂłw
  Inwestuj na Pomorzu
  Rentowne Apartamenty
  Nowoczesne Apartamenty
  Luksusowe Apartamenty nad morzem
  Agencja Reklamowa Słupsk
  Deweloper Słupsk – Domki, bliźniaki, osiedla

Odpowiedz