boat-boating-cap-209978

Wyposażenie statków w meble – jakie firmy się tym zajmują?

Budowa statków to zadanie dla profesjonalnych i specjalistycznych firm, które mają doświadczenie w przemyśle stoczniowym i pracach projektowych. Jednostki pływające, bez względu na ich przeznaczenie, musza być nie tylko wykonane z dbałością o najdrobniejsze elementy, ale również właściwie wyposażone. Wiele statków czy jachtów to także przestrzeń mieszkalna, która powinna być doskonale zaplanowana i zaaranżowana.

Meble na statkach i jachtach tworzy się nieco inaczej niż ich odpowiedniki do wnętrz mieszkalnych i biurowych. Przede wszystkim muszą być one funkcjonalne i komfortowe w codziennym użytkowaniu, a także idealnie dopasowane do przestrzeni, która nie zawsze jest duża. Wykonaniem mebli na jednostki pływające najczęściej zajmują się firmy, które robią meble na wymiar. Większość statków ma bowiem przestrzeń, do której meble muszą być indywidualnie dopasowane. W przeciwnym razie nawet najlepszej jakości meble nie do końca sprawdzą się w wymagających wnętrzach.

Na pierwszym miejscu solidne wykonanie

Meble na statkach najczęściej wykonane są z drewna, ale odpowiednio przygotowanego i zaimpregnowanego. Na jednostkach pływających każde pomieszczenie jest bowiem o wiele bardziej narażone na działanie wody i wilgoci niż wnętrza znajdujące się na lądzie. Planując wystrój wnętrza warto więc zadbać o to, by wybierać meble z najlepszych i najsolidniejszych gatunków drewna. Warto zatrudnić projektanta mebli, który najpierw obejrzy wnętrze, a następnie idealnie dopasuje meble do zastanej przestrzeni. Na statku w kajutach dla pasażerów czy załogi ważne są podstawowe meble, takie jak łóżko, sofa rozkładana, stół i krzesła czy miejsce do przechowywania bagażu. Niewielkie kajuty wymagają szczególnej dbałości o to, by były funkcjonalne i spełniały oczekiwania osób, które w czasie rejsu będą przebywały w nich każdego dnia. Oczywiście, warto zadbać nie tylko o przestrzeń do spania czy przechowywania, ale również o odpowiednio zaaranżowane sanitariaty, przede wszystkim łazienki. Powinny być one funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie eleganckie stylowe.

Nie warto oszczędzać na wyposażeniu

Inwestorzy budujący i wyposażający statki często chcą, by jak najszybciej wypłynęły one w rejs i zaczęły na siebie zarabiać. Zdarza się więc, że niewiele uwagi przykładają do wyposażenia wnętrz z zakupu odpowiednich mebli. Niestety, przypadkowy wystrój z pewnością prędzej czy później odbije się inwestorowi czkawką. Niesolidne i kiepskiej jakości meble są mało trwałe, niezbyt wytrzymałe i dosyć szybko trzeba je wymieniać na nowe. Oszczędności w tej materii są więc jedynie pozorne. Jeśli planujemy jednostkę pływającą, która ma z założenia służyć bezproblemowo przez długi czas, warto zadbać o to, by pod każdym względem była ona stuprocentowo przygotowana do bliskich i dalekich rejsów.

spacer

Odpowiedz