94-6824381-sailboat-wallpaper

Wyruszasz w rejs statkiem? O czym musisz pamiętać?

Realizujesz swoje marzenie. Dużymi krokami nadchodzi chwila, kiedy to wsiądziesz na pokład statku i wyruszysz w upragnioną podróż. Jest ona Twoją pierwszą tego typu eskapadą. Co musisz zrobić zanim wypłyniesz na szerokie morze? Oto kilka, mam nadzieję, że przydatnych porad.

Bilet i opłaty portowe to nie wszystko

Kiedy masz już zarezerwowane miejsce na statku, a co za tym idzie kupiony bilet i uiszczone opłaty portowe, przed Tobą jeszcze trochę formalności do załatwienia. Jeżeli podróżujesz po krajach, które należą do Unii Europejskiej, wystarczy Ci tylko dowód osobisty, inaczej jest z krajami, które nie wchodzą w jej skład (wtedy potrzebujesz paszportu). Najtrudniej zawsze jest podróżować po krajach, gdzie wymagane są wizy, tej procedury nie ominiesz. Oczywiście wizę załatwiasz na własną rękę, bo nie jest ona niestety prezentem lub bonusem do biletu. Jeżeli wybierasz się w podróż rodzinną, to oczywiście takie same procedury dotyczą Twoich dzieci (tymczasowe dowody osobiste, paszporty i wizy w razie konieczności). To co uzyskałeś w trakcie rezerwacji internetowej, koniecznie musisz wydrukować. W każdym porcie bowiem będą czekali na Ciebie celnicy, którzy potrafią naprawdę doczepić się do najmniejszych szczegółów.

Pomocy! Nie znam języka!

Nikt nie urodził się z biegłą znajomością języków obcych. Tego trzeba się uczyć latami. Przypuśćmy, że chcesz popłynąć do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Gdyby podróż dotyczyła krajów Unii Europejskiej, możesz zarezerwować sobie bilet na statek online, a potem udać się do danego biura i go odebrać. W przypadku podróży do USA prawie nie ma takiej możliwości. Bilet mogą rezerwować przeważnie tylko Amerykanie. I co wtedy począć, jeśli nie znasz języka?

Oczywiście musisz udać się do tłumacza, który połączy się z odpowiednim biurem w USA i w ten sposób zarezerwujesz bilet. Do czego jeszcze przydaje się tłumacz? Otóż zabierając ze sobą rodzinę, warto mieć akty urodzenia dzieci, które tłumacz również przetłumaczy i do tego je uwierzytelni (musi to być tłumacz przysięgły). Nie zapomnij też o książeczkach zdrowia i innych dokumentach medycznych, jeśli ktoś z Twojej rodziny choruje. Tłumacz przysięgły również się tym zajmie. Warto też uwierzytelnić swoje prawo jazdy, jeśli zamierzasz po danym kraju podróżować samochodem (przydatny będzie tutaj tłumacz przysięgły angielskiego https://123tlumacz.pl/angielski/).

Bez ubezpieczenia ani rusz

Wyobraź sobie taką sytuację… W trakcie rejsu statkiem wypoczynkowym zawitałeś do jakiegoś portu. Oczywiście jak na rasowego turystę przystało, zwiedzasz i podziwiasz. Nagle czujesz potworny ból zęba. Nie dasz rady na dłuższą metę tak funkcjonować, a przed Tobą jeszcze pięć dni rejsu. Rzecz jasna udajesz się do dentysty. Dlatego też niezwykle ważną kwestią w trakcie jakiekolwiek podróży zagranicznej jest ubezpieczenie zdrowotne. Najczęściej wykupując rejs statkiem, biuro podróży zaproponuje Ci również polisę ubezpieczeniową, chociaż możesz to zrobić indywidualnie i nie zdawać się na propozycje innych. To już zależy od Ciebie, jednakże jest to niezwykle istotna kwestia, bo jak wiadomo „licho nie śpi”.

Co jeszcze zabrać na ten statek?

Wiadomo, że opłacenie rejsu to nie wszystko. Musisz mieć ze sobą gotówkę na dodatkowe atrakcje na statku (nie wszystko jest wliczone w cenę rejsu) , alkohol (jeśli go spożywasz), wycieczki na lądzie i zakupy upominków dla znajomych oraz całej rodziny (wiadomo, że będziesz chciał się pochwalić). Co do ubrań to warto mieć ze sobą wygodne ubrania do spacerów po lądzie i po pokładzie statku, obowiązkowo strój kąpielowy i strój wieczorowy, gdyż na statkach wycieczkowych tradycją jest organizacja balu z kapitanem statku (przecież nie pójdziesz w dresie). Ubrania musisz mieć na różne pory dnia i na różną pogodę, bo to, że popłyniesz Morzem Śródziemnym ,nie oznacza, że nie będzie padał deszcz. Na wieczorne spacerki po pokładzie też warto mieć ze sobą coś cieplejszego do zarzucenia na plecy.

Nie będę już wspominać o wygodnych butach, bo nie wyobrażam sobie kobiety zwiedzającej przez cały dzień miasto w piętnastocentymetrowych szpilkach. Nawet Naomi Campbell miałaby z tym kłopot. Sportowe obuwie, bądź wygodne botki będą więc jak znalazł. Koniecznie zaopatrz się w przewodniki po portach do których będzie zawitał statek, zobaczysz jak ułatwi Ci to życie na nieznanym lądzie. Aparat fotograficzny to podstawa. Po Twoim powrocie facebook będzie wręcz pękał od fotek z tej niezapomnianej i pełnej wrażeń podróży.

Być może trafi Ci się ten wymarzony rejs. Nie ważne, że trochę Cię pobuja na grzbietach morskich fal, że będziesz prosić o tabletkę na chorobę morską i mówić sobie, że już nigdy więcej. Wędrując po obcych krainach, podziwiając inne kultury i ich dziedzictwo, zakochasz się w rejsach i co rok będziesz krzyczeć: Ahoj kapitanie!

spacer

2 comments on “Wyruszasz w rejs statkiem? O czym musisz pamiętać?

  1. Marzenka

    W artykule brakło informacji najważniejszej otóż czego nie wolno zapomnieć na taki rejs? PIENIĘDZY! 🙂 Ja jak jadę na wakacje to przeglądam ranking chwilówek i biorę 1 lub 2 tysiące zapasu. Lepiej przywieźć je ze sobą niż miałoby braknąć.

  2. Bart

    Warto tez mieć pod reką Biuro Tumaczeń . Czasami trzeba przetłumaczyć dodatkowe dokumenty na rejs. Szczególnie jesli wybieramy się w okolice bardziej egzotycznych krajów. Wiele razy pomogło mi w tym Tomedes.

Odpowiedz