26 szkło

Zastosowanie szkła w budownictwie

W nowoczesnych projektach architektonicznych łatwo można zauważyć dominującą rolę szkła. To, co dawniej w budownictwie byłoby niemożliwe, obecnie dzięki rozwojowi szklarskiego przemysłu jest jak najbardziej osiągalne. W tym artykule omawiamy rodzaje szkła stosowanego w szeroko pojętym budownictwie. 

Jeśli zastanawiasz się nad wyposażeniem swojego nowego mieszkania lub domu, to zapewne wiele z elementów wystroju wnętrza będzie wykonanych właśnie z różnego typu szkła. Nic dziwnego. Szkło ma w sobie coś fascynującego, coś, co już tysiące lat temu sprawiało, że ludzie pragnęli je posiadać. Podobają nam się materiały sterylnie czyste i błyszczące. Podobnie jak tak pożądane metale szlachetne tak i szkło po prostu nam się podoba. Elementy szklane we wnętrzach nadają im wyjątkowego, estetycznego wizualnie wyrazu. Jakie typy szkła są obecnie w zastosowaniu?

Najczęściej wykorzystywane typy szkła

Zastanawiasz się jak to możliwe, że ten kruchy materiał jakim jest szkło może charakteryzować się tak wysoką wytrzymałością, że może z powodzeniem służyć jako niezwykle trwałe zadaszenie bądź wykończenie elewacji wielkich budynków? Jednym z wyjątkowych odkryć było hartowanie szkła. Podobnie jak to jest w przypadku metali, tak i w kwestii szkła – hartowane jest kilkukrotnie wytrzymalsze mechanicznie w porównaniu z typowym szkłem. Hartowane szkło jest nie tylko wytrzymalsze mechaniczne, lepiej też znosi wysokie różnice temperatur. W szklanych drzwiach piekarników czy blatów kuchenek ceramicznych i indukcyjnych wykorzystuje się właśnie szkło hartowane.

Ponieważ szkło hartowane jest stosunkowo drogim materiałem, w celu zastosowania szkła w dużych powierzchniach na potrzeby budownictwa stosuje się inne typy szkła. Bardzo popularnym rodzajem szkła budowlanego jest obecnie szkło vsg, jak przykład może posłużyć szkło oferowane przez markę Binglass. Jest to w zasadzie szkło warstwowe, czyli złożone z kilku połączonych ze sobą tafli szkła. Poszczególne cienkie warstwy są ze sobą łączone za pomocą specjalnej folii lub kleju. Ten dodatkowy materiał sprawia, że nawet, gdy szyba ulegnie stłuczeniu – nie rozpada się ona na niebezpieczne ostre kawałki. Oczywiście takie warstwowe szkło vsg jest też bardzo wytrzymałe na uderzenia. Właśnie tego typu szkło stosuje się w szybach antywłamaniowych.

Mając do dyspozycji mocniejsze rodzaje szkła, architekci bardzo chętnie wykorzystują je do tworzenia projektów budynków, których elewacje niemal w całości wykonywane są ze szkła. Przyznamy, że nowoczesne wysokie biurowce ze szklanymi ścianami na każdym robię niemałe wrażenie.

Artykuł opracowany przy współpracy z agencją Nedio.

Polecamy:
Niesamowity prezent – lot balonem dla bliskiej Ci osoby

spacer

Odpowiedz