O tym, jak szybko można wytresować psa, jak wygląda praca ze zwierzakiem i co się dzieje z psami na emeryturze rozmawiamy z Wojciechem Burym, profesjonalnym trenerem psów.
Mówiąc zwierzęta na służbie, najczęściej mamy na myśli psy policyjne lub należące do służby celnej. Tymczasem psia służba ma o wiele więcej twarzy. Gdzie jeszcze można spotkać pracujące psy?
– To prawda, psy pełnią służbę nie tylko w policji, ale również w wojsku, straży pożarnej, służbie więziennej czy służbach ratowniczych. Oczywiście, nie są to przypadkowe psy, ale odpowiednio wyszkolone zwierzaki, które przez wiele miesięcy, a nawet lat były przygotowywane do swojej pracy. Pracujące psy to jednak nie tylko służby mundurowe – przeszkolone psy są przewodnikami osób niepełnosprawnych, często też wykorzystywane są jako wsparcie w leczeniu dzieci i dorosłych, szczególnie w przypadku niepełnosprawności umysłowej czy w różnych zaburzeniach rozwoju.
Czy łatwo jest wyszkolić psa i przygotować go do pracy?
– To zależy, jaki to jest pies i kto z nim pracuje. Nie każda rasa psów nadaje się do pracy – w tresurze preferowane są przede wszystkim te rasy, które wykazują się absolutnie doskonałym węchem oraz te, które chętnie współpracują i są cierpliwe podczas wielomiesięcznych szkoleń. Z ras, którymi zajmuje się najczęściej, są to przede wszystkim owczarki niemieckie, belgijskie oraz labradory. Są to psiaki, z którymi współpraca jest prawdziwą przyjemnością.
Kiedy rozpoczyna się przygotowanie psa do służby?
– Trzeba pamiętać o tym, że przygotowanie psa służbowego powinno rozpoczynać się od pierwszych tygodni jego życia. Już jako szczeniak trzeba zacząć go socjalizować, przyzwyczajać do towarzystwa ludzi i innych psów oraz rozpoczynać pracę i tresurę. Gdy zwierzę ma już kilka miesięcy, praca z nim od podstaw może być szczególnie trudna. Za każdym razem trzeba również zadbać o to, by praca dobrze się zwierzakom kojarzyła. Przed każdymi zajęciami ze swoimi podopiecznymi odwiedzam sklep zoologiczny i kupuję ich ulubione przysmaki. Choć psy są chętne do nauki, zdecydowanie lepiej im idzie, gdy w nagrodę otrzymują swoje wymarzone przekąski.
Jakie przywileje mają psy na służbie?
– Psy służbowe często mieszkają w domach swoich ludzkich partnerów i są traktowane jako domowe pupile. W razie potrzeby są one jednak w pełnej gotowości do akcji. Pies służbowy także w pewnym stopniu zarabia na siebie – otrzymuje swoją karmę dostarczaną przez sklep zoologiczny, pełną opiekę weterynaryjną oraz wiele bonusów.
Co się dzieje z psami, które po wieloletniej służbie odchodzą na emeryturę?
– Najczęściej spędzają podeszłe lata swojego życia w domu swoich służbowych partnerów. Po wielu latach przywiązanie człowieka do psiaka jest tak silne, że nikt nie wyobraża sobie innego rozwiązania. Psy po służbie również jednak mogą liczyć na opiekę weterynaryjną czy wyżywienie opłacane przez policje, wojsko czy inne instytucje.