Zdjęcie do artykułu nr 20

Co dać w prezencie?

Urodziny, święta, rocznice – to wszystko kojarzy nam się przede wszystkim z kolejnymi wydatkami, które trzeba będzie ponieść na zorganizowanie przyjęć. O ile organizator uroczystości głowi się co podać do jedzenia, czy świętować w domu, czy w lokalu, to z drugiej strony medalu ktoś jeszcze ma nie lada problem – co zaproszony gość może dać w prezencie?

Wszystko zależy od tego, kogo obdarowujemy i z jakiej okazji. Im lepiej znamy osobę, dla której szykujemy niespodziankę, tym mniejszy powinniśmy mieć problem z wyborem. Ale czy zawsze tak jest? Bywa tak, że choć znamy się z kimś bardzo dobrze, tak naprawdę nie mamy pojęcia, co mogłoby tę osobę ucieszyć. Często jest też tak, że boimy się, że nasz prezent się nie spodoba – kupimy coś praktycznego, ktoś pomyśli, że nie mięliśmy pomysłu i wybraliśmy byle co. Podarujemy jakąś ładną, ale bezużyteczną rzecz – będzie „gadane”, że marnujemy pieniądze na „łapacze kurzu”, które co gorsza, mogą nie być w guście gospodarza uroczystości. Dlatego warto postawić na oryginalność i funkcjonalność jednocześnie – takie prezenty znajdziesz na stronie http://www.ministerstwogadzetow.com/prezenty/prezent-dla-niej.html i w całej ofercie Ministerstwa Gadżetów.

Nie dawaj drugiemu, co tobie niemiłe
Dlaczego by nie kierować się tą zasadą? Zwłaszcza, jeśli mamy zamiar kupić coś, co przydaje się w gospodarstwie domowym. W końcu łatwiej nam stwierdzić, czy coś, co mamy zamiar komuś podarować ucieszyłoby nas, gdyby to był prezent dla nas. Nie trzeba wchodzić w skórę drugiej osoby, żeby upewnić się, że wybrany podarunek będzie odpowiedni. Wystarczy spojrzeć na siebie i zadać sobie pytanie, czy ta rzecz, jest odpowiednia na prezent i czy może cieszyć. Jeśli dla nas byłby to przyzwoity upominek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby brać go pod uwagę.

Praktyczne prezenty trzeba kupować z dystansem i poczuciem przyzwoitości. Wystarczy przytoczyć prosty przykład prezentów świątecznych w Polsce – zestawy płynów do mycia ciała. Na pewno każdy kiedyś taki dostał i możliwe, że większość poczuła się źle, myśląc, że ktoś sugeruje nam, że brzydko pachniemy. Więc unikajmy prezentów, które dla nas byłyby obraźliwe lub zbyt wymowne, jak np. ciuszki dziecięce podarowane parze, która nie spodziewa się dziecka. Prezent ma sprawiać przyjemność, a nie powodować frustrację i napiętą atmosferę w gronie najbliższych.

Kosze upominkowe Fabulosa

Czego i kiedy absolutnie nie powinniśmy dawać?
Są takie sytuacje, kiedy jakiś upominek, nie powinien się znaleźć wśród podarowanych prezentów. Jest to związane z zasadami savoir vivre, a niedostosowanie się do reguły powoduje popełnienie gafy czy nawet nietaktu. Czego więc należy się wystrzegać?

Kiepskim pomysłem jest danie komuś żywego prezentu. Świnki morskie, koty, psy, węże i tym podobne stanowczo odpadają. Nigdy nie wiemy, czy ktoś nie jest uczulony na sierść, albo czy nie boi się węży lub gryzoni. Z drugiej strony nie mamy pewności, czy zwierze zostanie otoczone miłością; za miesiąc może znaleźć się w schronisku. Jest jednak usprawiedliwienie dla sytuacji, kiedy razem z osobą, dla której szykujemy prezent, udajemy się do sklepu zoologicznego. Obdarowywany sam może podjąć decyzję czy chce zwierzę, a jeśli tak może dokonać wyboru które z nich chce. Nam zostaje jedynie pokryć koszty zakupu.

Drugim nietrafionym prezentem może się okazać alkohol. Mimo iż jest uznawany, jako „prezent dobry na każdą okazje”, to można łatwo wywołać niezręczną sytuację. Solenizant może być abstynentem, możemy nie trafić w gust, czy nawet obrazić kogoś brakiem kreatywności. Więc alkohol chyba jednak nie jest złotym środkiem na wszystko.

Czego jeszcze nie należy dawać w prezencie? Wszelkich rzeczy, które mają symbolikę przeciwną do okazji (nawet jeśli chcemy, żeby nasz prezent był „humorystyczny”): kartka z życzeniami ślubnymi, sformułowana w formie podania rozwodowego, czy laska lub sztuczna szczęka na 30 urodziny. Takim upominkiem możemy komuś sprawić przykrość z powodu niedojrzałego podejścia do uroczystości.

Każda okazja ma swoje reguły dotyczące organizacji przyjęcia czy rodzajów prezentów. Warto dwa razy przemyśleć, nim damy komuś coś, co zdyskwalifikuje naszą obecność na kolejnych uroczystościach.

spacer

2 comments on “Co dać w prezencie?

  1. Karolina

    Szukam fajnego pomysłu na prezent dla partnerów biznesowych. Znalazłam w ofercie energosolar możliwość grawerowania laserowego na różnych przedmiotach, także na power bankach. Myślę, że to fajna okazja do zrobienia prezentu, który jednocześnie będzie ciekawym nośnikiem reklamowym. Ktoś z Was inwestował już w coś takiego? Jak to wygląda pod względem cenowym? Czy te grawery laserowe dobrze są widoczne na wszystkich powierzchniach i w każdej kolorystyce?

  2. Kamel

    W poszukiwaniu fajnych gadżetów reklamowych trafiłem na http://pendrivy-reklamowe.com/pendrivy-metalowe. Czy ktoś z Was korzystał z usług tej firmy i zamawial gadżety na tej stronie? Bardzo podoba mi się możliwość nadrukowania własnego logo czy danych firmy. Zastanawiam się jednak, czy na żywo te pendrive’y wyglądają tak samo dobrze jak na zdjęciach. Jak już coś wręczać klientom, to raczej dobrej jakości.

Odpowiedz