rope-948677_960_720

Dom udekorowany w marynarskim stylu? Mamy inspirujące wskazówki!

Powszechny urok wystroju żeglarskiego i przybrzeżnego ma wiele sensu, gdy bierze się pod uwagę pierwotne i starożytne połączenie ludzi z morzem. Przyciąganie do wody jest wręcz obecne w naszych komórkach. Badania naukowe dowiodły tego, co już wiemy anegdotycznie: spędzanie czasu w pobliżu, w lub w jeziorach i oceanach czyni nas szczęśliwszymi i zdrowszymi. Nic dziwnego, że tak wielu z nas reaguje na kolory, czyste linie i naturalne elementy przybrzeżnego, plażowego i morskiego wystroju. To sprawia, że czujemy się dobrze, gdy przypomina się nam morze.

Jeśli Twoja początkowa reakcja na określenie “wystrój rodem z wybrzeża” jest negatywna, prawdopodobnie wynika to z faktu, że widziałeś za dużo scenicznych i ciężkich tematycznych pomieszczeń. Nie jesteśmy zwolennikami kupowania i umieszczania w domu jakichkolwiek przedmiotów, które mają na sobie żaglówkę lub konika morskiego. Dobre dekoracje nigdy nie wyrastają z nazbyt uproszczonego motywu – to nie jest filozofią tego projektu!

W naszym ujęciu wystrój marynistyczny to po prostu projekt, który przywołuje na myśl morze i wszystkie związane z nim elementy. W jaki sposób wybrzeże i otwarta woda są w rzeczywistości ucieleśnione w domu, cóż, to zależy od indywidualnego gustu, ale na pewno dostępny jest bardzo szeroki łuk projektowy. Można ten wystrój wyrazić w spokojnych, minimalnych przestrzeniach, a także w rustykalnych domach wiejskich. Weźmy na przykład nowoczesne wnętrza Ralpha Laurena w porównaniu z atmosferą relaksującej chatki rodem z indyjskiej wyspy.

Wystrój marynistyczny może mieć wyciszone schematy kolorów inspirowane drewnem i kolorem morskim, a także wyraźne, kontrastowe kolory odzwierciedlające statek wyścigowy. Przy odrobinie eksploracji na pewno znajdziesz swój własny projekt w szerokim zakresie ekspresji, jakie istnieją w żeglarskim stylu.

Podstawowe elementy wystroju żeglarskiego

Natura jest dużym aspektem dekoracji plażowych i przybrzeżnych. Życie morskie i jego roślinność można przedstawić na zdjęciach, rzeźbie lub znalezionych przedmiotach, dodatkowo umieszczając wokół nich błękitne wstążki inscenizujące morskie fale (znajdziesz je tutaj

https://polimex.net/pl/sklep/7-tasmy/272-wstazki-i-tasiemki). Kolor jest również ważnym elementem morskiego projektu – kolor błękitu jest najczęściej związany z wodą i ma ma w sobie sporo głębi, autorytetu i pokoju, dlatego nic dziwnego iż to właśnie ten kolor dominuje w projektach.

Połączenie ostrego białego i ciemnego niebieskiego w takim wystroju pochodzi z marynarskich mundurów, które faktycznie mają swoje korzenie w paskach, które nosił kiedyś XIX-wieczny francuski rybak. Drewno to kolejny element wystroju żeglarskiego. Bogate, mocno polakierowane drewniane elementy przypominają meble na statkach, a jednocześnie są wyblakłe, a lekkie meble przywołują drewno znalezione na plaży. Często pojawiają się także liny, mapy, inne pomoce nawigacyjne i flagi graficzne. Metale, zwłaszcza mosiądz oraz mechaniczne elementy okrętowe tak samo są mile widziane w projektach tego typu.

spacer

Odpowiedz