pexels-photo-4481323

Implementacja WMS – dlaczego warto?

Zarządzanie magazynem może odbywać się ręcznie (np. za pomocą papierowych zestawień lub arkuszy Excel). Jednak ta metoda jest odpowiednia tylko dla bardzo małych firm z prostymi procedurami.

Ręczne zarządzanie magazynem jest również często określane jako wspomagane programowo zarządzanie magazynem, które jednak jest wykonywane ręcznie w magazynie (na przykład przez osoby kompletujące zamówienia), w przeciwieństwie do zautomatyzowanego zarządzania magazynem. Obecnie zarządzanie magazynem odbywa się najczęściej za pomocą systemu zarządzania magazynem (WMS). WMS to system inwentaryzacyjny, który opisuje i zarządza różnymi relacjami między zapasami (artykuł, asortyment, partia itp.). Warto dowiedzieć się więcej na ten temat i wykorzystać ten potencjał.

Systemy zarządzania magazynem (WMS) to oparte na oprogramowaniu systemy do zarządzania centrami logistycznymi (magazynami i centrami dystrybucyjnymi) – od przyjęcia towaru do zarządzania powierzchniami składowania towarów w automatycznych lub ręcznych magazynach wysokiego składowania, małych pojemników składowych i tak dalej.

Jakie korzyści wynikają z implementacji WMS?

Dzięki oprogramowaniu do zarządzania magazynem, oprogramowaniu do logistyki, oprogramowaniu do intralogistyki lub systemom zarządzania magazynem można wyświetlić pełny wewnętrzny przepływ materiałów. Tym samym system zarządzania magazynem odpowiada za kontrolę i optymalizację złożonych systemów magazynowych i dystrybucyjnych.

Oprócz podstawowych funkcji podstawowych, takich jak zarządzanie wolumenem i zapasami, w WMS zintegrowane są również rozbudowane funkcje do sprawdzania stanu systemu oraz obliczania i definiowania strategii operacyjnych i optymalizacyjnych. Obejmuje to między innymi obsługę:

  • procesów podwykonawstwa,
  • wysyłki,
  • kompletacji.

Zgodnie z tą wytyczną system zarządzania magazynem to „zarządzanie, kontrola i optymalizacja magazynowania i dystrybucji za pomocą systemu oprogramowania (w tym magazynowanie i gospodarka magazynowa, a także zarządzanie i administracja sprzętem), z rozbudowanymi metodami i środkami służącymi do sprawdzenie stanu systemu oraz dobór strategii operacyjnych i optymalizacyjnych.

Czym właściwie jest Warehouse Managment System?

Podsumowując, można powiedzieć, że system zarządzania magazynem (WMS – warehouse managment system) to wysoce złożona struktura oprogramowania, w której zaimplementowano wiele funkcjonalności. Stanowi jednostkę centralną w strukturze oprogramowania do zarządzania magazynem. WMS otrzymuje polecenia z nadrzędnego systemu nadrzędnego, głównie systemu ERP, zarządza nimi w bazie danych i po odpowiedniej optymalizacji dostarcza je do podłączonych systemów przenośników.

Tak więc nowoczesny system zarządzania magazynem kontroluje wszystkie procesy intralogistyczne od przyjęcia towaru do wysyłki, dokumentuje je i optymalizuje tak, aby składować jak najmniej towaru (magazynowany towar = kapitał związany), przy jak najmniejszym wykorzystaniu zasobów i personelu do składowania i dostawa do klienta końcowego.

Idealne prezenty dla fanów motoryzacji

spacer

Odpowiedz