basement-workshop

Piwnica Twoim warsztatem? Spokojnie, wiemy jak ją prawidłowo oświetlić!

Właściwe oświetlenie w warsztacie jest tak samo ważne jak każde narzędzie w zestawie. Jest niezbędne – bez względu na to co chcesz zobaczyć i co jest Twoim hobby. Przed największym wyzwaniem stają jednak wszyscy, którzy mają warsztat w piwnicy. Spokojnie, poniższy artykuł przedstawi kilka wskazówek dotyczących oświetlenia warsztatowego dla w takich warunkach.

Lokalizacja oświetlenia

Zaprojektuj swój tak warsztat, aby mieć światło przy każdej maszynie i w każdym miejscu pracy. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo światła, aby cienie nie wpłynęły negatywnie na Twoją  produktywność i bezpieczeństwo. To jasne, że gdyby można było budować warsztat od zera, umieściło by się w jego projekcie wiele okien, świetlików i dużych przesuwanych drzwi lub ścianek działowych, aby zmaksymalizować naturalne światło. Niestety wielu z nas nie ma tego luksusu. Aby jednak osiągnąć optymalne warunki do realizacji ulubionego hobby – istnieje wiele rodzajów oświetlenia, które można zastosować na kilka sposobów.

Oświetlenie ogólne

Większość światła w warsztacie powinna pochodzić z oświetlenia górnego. Warto tutaj baczniej zerknąć na możliwości fluorescencyjnych żarówek, które to znacznie dominują nad tradycyjnymi żarówkami, ale które kiedykolwiek wybierzesz, oprawy powinny być rozłożone, aby zapewnić spójne ogólne oświetlenie w całym warsztacie. Sporo interesujących rozwiązań znajdziesz tutaj:  https://www.strefalamp.pl.

Oświetlenie fluorescencyjne jest najtańszym sposobem oświetlenia warsztatu.

Oprawy te można instalować za pomocą śrub i nie jest to trudniejsze niż instalacja zwykłej lampy. Światła są jasne, zużywają bardzo mało energii elektrycznej i można je łatwo wymienić.

Oświetlenie punktowe

W niektórych miejscach, poza ogólnym oświetleniem, może być korzystne umieszczenie wbudowanych reflektorów punktowych – najlepiej bezpośrednio nad niektórymi narzędziami i stołami warsztatowymi. Czasem mogą to być po prostu halogeny o mocy 500 W umieszczone na regulowanym obrotowym uchwycie i w dwóch kluczowych miejscach w warsztacie.

Wiele narzędzi jest teraz wyposażonych w oświetlenie narzedziowe. Np. wiertarka jest jednym z nich. Możesz też dokupić do takich urządzeń specjalne oświetlenie i przymocować je za pomocą magnesów o dużej wytrzymałości lub po prostu zainstalować proste światło zaciskowe. Te światła robocze są doskonałym uzupełnieniem oświetlenia górnego.

Jeśli masz szafki nad stołem roboczym, oświetlenie LED pod szafką jest idealnym rozwiązaniem do oświetlenia stanowiska pracy.

Optymalizacja oświetlenia w warsztacie

Prawdziwie prostym i opłacalnym sposobem na optymalizację oświetlenia w twojej piwnicy przekształconej na warsztat jest pomalowanie sufitu, podłogi i ścian na biało. Taki kolor ścian i sufitu w warsztacie może zrobić ogromną różnicę – od razu sprawi, że  pokój stanie się jaśniejszy.

Choć nie jest to praktyczne w przypadku wielu warsztatów – to działa. Można też dodać kombinację oświetlenia ogólnego, punktowego i roboczego, aby znaleźć odpowiednią równowagę światła.

spacer

Odpowiedz