paul-postema-mr0Dp231IEw-unsplash

Sprzątanie w hotelu – kogo możemy zatrudnić do pracy na sezon?

Prowadzenie hotelu, szczególnie znajdującego się w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji, to spore wyzwanie. Aby zapewnić turystom wypoczynek na wysokim poziomie, konieczne są najwyższe standardy, dobra obsługa, a także utrzymanie porządku. Dlatego też w sezonie letnim, gdy jest największe obłożenie i stała rotacja turystów, konieczne jest posiadanie sprawdzonych pracowników zajmujących się sprzątaniem zarówno pokoi, jak i części wspólnych w hotelu.

Znalezienie pracowników do prac porządkowych nie należy do prostych zadań. Bardzo często osoby, które decydują się na taką pracę, rezygnują po krótkim czasie z różnych powodów. Dobrym rozwiązaniem może być podpisanie umowy z firmami zajmującymi się usługami sprzątającymi. Wtedy jednak sprzątanie odbywa się w określonych z góry terminach, czasem niedokładnie wtedy, gdy jest w hotelu najbardziej potrzebne. Większość właścicieli hoteli decyduje się więc na zatrudnienie własnych pracowników, oferując im całkiem dobre warunki i umowy dostosowane do potrzeb. W sezonie letnim pracownicy, którzy decydują się na pracę czasową, najczęściej są zainteresowani umową zlecenie czy umową o dzieło. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu można w miarę sprawnie rozstać się z pracodawcą bez okresu wypowiedzenia.

Warto postawić na studentów

W sezonie letnim dużą grupę pracowników zainteresowanych różnymi formami pracy sezonowej stanowią studenci, którzy w roku akademickim nie mogą sobie pozwolić na pracę w większym wymiarze godzin. W wakacje są natomiast dyspozycyjni i bardzo chętnie podejmują się różnego rodzaju prac, także tych, na które osoby z większymi kwalifikacjami czy doświadczeniem nie chcą się zdecydować. Praca przy sprzątaniu nie wymaga wielkiego doświadczenia czy kompetencji, wystarczy motywacja do pracy, dobre chęci oraz dyspozycyjność czasowa. Sprzątanie w hotelu w sezonie wakacyjnym to dobra opcja także z tego względu, że często można liczyć na zakwaterowanie czy wyżywienie, dzięki czemu studentom odpada wiele kosztów utrzymania. Co więcej, po pracy można korzystać z atrakcji turystycznych i wszystkiego, co pozwala na wypoczynek w turystycznej miejscowości.

Sprzątanie ośrodka wypoczynkowego

Osób do sprzątania i prac porządkowych potrzebują nie tylko hotele czy pensjonaty, ale również ośrodki wypoczynkowe, takie jak lubiatowo domki. W przypadku ośrodków wczasowych prace porządkowe mogą być dużo bardziej rozległe niż w przypadku hoteli. Konieczne jest bowiem utrzymanie porządku nie tylko w domkach czy w częściach wspólnych, z których korzystają wszyscy turyści, ale również na posesji, która często jest dosyć spora. Oprócz pokojówek czy osób zajmujących się sprzątaniem kuchni potrzebni są również ogrodnicy oraz osoby utrzymujące porządek na zewnątrz. Bez względu na to, czy chcemy pracować przy sprzątaniu w hotelu czy w ośrodku wypoczynkowym, warto takiego zatrudnienia szukać z dużym wyprzedzeniem. Firmy turystyczne najczęściej już na wiosnę zaczynają szukać pracowników sezonowych. Im bliżej sezonu wakacyjnego, tym oferta zatrudnienia może być mniejsza, bo większość stanowisk w dobrych lokalizacjach jest już od dłuższego czasu obsadzona.

spacer

Odpowiedz