luxury-sunset-sailing-6

Zanieczyszczone powietrze: nie rezygnujmy z aktywności na zewnątrz!

Zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju przynosi wiele tysięcy ofiar rocznie. Fakty te nie są zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że większość miast na świecie ma niską jakość powietrza. Wraz ze wzrostem uprzemysłowienia i innymi czynnikami wzrasta liczba zanieczyszczonych miast. Są szanse, że i Ty już żyjesz w jednym z nich i zastanawiasz się, jak to wpływa na Twoje płuca i treningi.

Korzyści z jazdy na rowerze i biegania nie tylko przewyższają ryzyko zanieczyszczenia powietrza, ale mogą również okazać się korzystnym narzędziem w walce z zanieczyszczeniami. Popularność biegania wzrasta, co cieszy – bo ludzie nie rezygnują z idei zdrowych ćwiczeń outdoorowych. Chcemy ćwiczyć – niezależnie od poziomu niebezpiecznego zanieczyszczenia.

Znajdźmy najlepsze powody do podejmowana takiego działania, nawet jeśli i Twoje miasto jest zanieczyszczone.

1. Zdrowie mózgu

Na obszarach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest powszechne, twoje płuca, serce i mózg są najbardziej zagrożone. Neurotrofina jest hormonem mózgu, który jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za zdrowie mózgu. W czasie ćwiczeń uwalnianie tego hormonu jest aktywowane i może przeciwdziałać niektórym złym skutkom zanieczyszczenia powietrza.

 2. Zdrowsze płuca, bardziej wydajne oddychanie

Zdrowie płuc może drastycznie się poprawić podczas biegania. Im więcej wdychasz i wydychasz, tym bardziej twoje płuca będą się rozszerzać. Zwiększy to zdolność krwi do przenoszenia większej ilości tlenu, co przyniesie mnóstwo korzyści dla zdrowia. Aby jednak niosło to jeszcze więcej korzyści niegłupim pomysłem jest zaopatrzenie się w maski antysmogowe na najbardziej zanieczyszczonych obszarach. Więcej na ten temat znajdziesz na: https://zdrovi.pl/.

3. Detoksyfikacja

Jedyną rzeczą, od której nie można uciec podczas życia w zanieczyszczonym obszarze, jest wprowadzanie toksyn do organizmu. Bieganie to najlepszy sposób, aby się jednak dobrze spocić i pozbyć się wszystkich toksyn nagromadzonych w:

* skórze,
* tłuszczu,
* krwi.

Możesz również dodać do diety pokarmy, które chronią Cię przed zanieczyszczeniem powietrza, aby poprawić wyniki podejmowanej aktywności.

4. Obniżenie ryzyka wysokiego ciśnienia krwi

Oprócz chorób płuc zanieczyszczenie powietrza może powodować podwyższone ciśnienie krwi i powikłania sercowe. Bieganie wzmacnia serce, zmniejszając szanse na atak serca i pomaga zachować elastyczność układu krążenia.

Dodatkowo przeniesienie się ze swoich samochodów na rowery może przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Powinieneś wiedzieć, kiedy ćwiczyć i jak długo – aby przezwyciężyć szkodliwe skutki zanieczyszczenia powietrza. Aby jeszcze bardziej poprawić wydajność pracy, należy unikać dróg i omijać obszary, w których stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest wyższe. Tak jak wspomniano wyżej możesz również włożyć maskę i regularnie brać antyoksydanty, aby jeszcze bardziej zmniejszyć skutki wdychania zanieczyszczenia powietrza.

Wniosek

Ostatecznie, nawet w miastach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest znaczące, uprawianie sportu na zewnątrz jest świetnym sposobem na utrzymanie zdrowia serca, płuc i mózgu.

spacer

Odpowiedz