26281D5E00000578-2972278-image-a-5_1425067261041

Rekrutacja pracowników do pracy na rejsach wycieczkowych – kogo szukają i jak się tam dostać?

Statki i rejsy statkami jawią się wielu jako jedna z opcji wakacji w atrakcyjnych, zagranicznych kurortach z palmami. Mało kto jednak pamięta o tym, że dla grupy pracowników rejs statkiem to przede wszystkim wykonywanie zawodowych obowiązków, dostępność w pracy przez całą dobę oraz dość nieregularny tryb życia, który często odbija się na rodzinie. Kto może dostać pracę na statku i jakie są tego kryteria? Przekonamy się poniżej.

Praca na statku- dla kogo?

Najczęściej do pracy na rejsach wycieczkowych potrzebuje się kucharzy, kelnerów, muzyków, opiekuna medycznego, nianię czy kosmetyczkę, ale również osobę zarządzającą statkiem oraz osoby sprzątające. I chociaż zarobki miesięczne kwalifikują się na poziomie kilku tysięcy dolarów, to warunki umożliwiające pracę w rejsach są równie wysokie. Niezależnie od stanowiska, na jakie się aplikuje niezbędna jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz nienaganna prezencja.

Jak zacząć szukać pracy na statku?

Najczęściej pracy na rejsach wycieczkowych szuka się u agencji prezentującej danego armatora. Przed podjęciem pracy niezbędna jest wizyta u lekarza oraz wykonanie testu narkotykowego. Sama rozmowa nie różni się szczególnie od typowej rozmowy kwalifikacyjnej, należy jednak spodziewać się pytań związanych ze specyfiką pracy na morzu.

Jak wygląda codzienność w pracy na statku?

Buty do badmintonaPersonel statku ma wydzielone osobne 2-, 3-osobowe kajuty oraz osobne miejsce do spożywania posiłków. Nie wolno im również korzystać z większości atrakcji dostępnych dla gości na statku. Typowy dzień pracy trwa na statku dziesięć godzin, wliczając w to kilka przerw. Typowy dla Europejczyka kontrakt na pracę wynosi maksymalnie sześć miesięcy. W wolnym czasie pracownicy zazwyczaj mogą korzystać z działu fitness. Dokładna jakość obowiązków jest uzależniona od zajmowania konkretnego stanowiska.

Wady i zalety pracy na statku

Rejsy statkiem znacznie ułatwiają zwiedzanie świata- oczywiście pracownicy w pierwszej kolejności są zobowiązani do wykonania swoich obowiązków, jednak w miarę możliwości są w stanie zobaczyć ciekawsze miejsca na świecie, a dodatkowo dobrze wykonując swą pracę można liczyć na rekomendację do kolejnych rejsów w przyszłości. Jednak praca ta ma również swoje minusy. Przede wszystkim klient stawiany jest na pierwszym miejscu, co wymaga wiele cierpliwości. Praca ta najczęściej wymaga siedmiodniowej obecności w pracy przez cały czas trwania kontraktu, a więc przez pół roku. Przebywanie na statku wymusza również współżycie z tymi samymi osobami, co sprzyja wielu sytuacjom konfliktowym. I koniec Konów sześć miesięcy w pracy to pół roku bez bliskich. Praca na statku wycieczkowym jest z pewnością szalenie ciekawa, a pracownicy nie mogą narzekać na nudę. Zarobki pracowników statków wycieczkowych nie mogą również narzekać na poziom zarobków, który jest naprawdę wysoki. Praca na statku rodzi również możliwość zwiedzenia atrakcyjnych miejsc na świecie. Jednak należy pamiętać, że praca na statku to również odległość od domu i rozłąka z najbliższymi, dlatego nie jest to praca dobra dla wszystkich.

Artykuł opracowano wspólnie z Agencją Pracy http://www.staffpartners.pl/

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Rekrutacja pracowników do pracy na rejsach wycieczkowych – kogo szukają i jak się tam dostać?

  1. Adam

    Planuję zrobić sobie w najbliższym czasie kurs z rodo. Widzę, że po wejściu w życie nowych przepisów, choć już mija prawie rok, nadal jest spore zamieszanie. Wiele firm i instytucji nie wie, jak ogarniać temat RODO i nie ma inspektorów ochrony danych. Wydaje mi się, że to może być dobry pomysł na biznes dla kogoś, kto się na tym dobrze zna. Ile kosztuje zrobienie takiego kursu? Jak długo trwa szkolenie? Czy po zakończeniu dostaje się jakieś zaświadczenie?

Odpowiedz