Do lat 60. XX wieku węgiel był głównym paliwem do ogrzewania gospodarstw domowych, co generowało silny popyt na usługi kominiarza. Jednak w ostatnich latach gaz zaczął zastępować węgiel, co doprowadziło do tego, że wielu tradycyjnych kominiarzy zdecydowało się porzucić tę branżę lub przejść na emeryturę. Ci, którzy pozostali, musieli zapoznać się z czyszczeniem pieców gazowych, gdzie wcześniej czyszczono tylko kominy:
- węglowe,
- drewniane,
- olejowe.
Kontynuowano przestawianie się na węgiel i obecnie wiele domów jest ogrzewanych gazem, olejem lub elektrycznością. Wielu wcale nie ma otwartego ognia. Jeśli istnieje otwarty ogień, można go zapalać tylko od czasu do czasu, co oznacza, że niektórzy klienci nie robią czyszczenia komina co roku, ale co cztery lub pięć lat. Niektóre firmy zajmujące się czyszczeniem kominów mają teraz tysiące klientów, a wcześniej mieli ich setki – różnica polega na tym, że wielu z tych klientów ma czyszczony komin co trzy lub cztery lata zamiast co roku, ewentualnie pomiędzy tymi okresami są świadczone inne usługi takie jak odnawianie czy frezowanie kominów.
Zatem nowocześni kominiarze oferują teraz szeroki zakres usług kominowych. Mogą być zakwalifikowani do pracy na urządzeniach gazowych, olejowych i na paliwo stałe, a także do czyszczenia kominów obsługujących wszystkie paliwa (węgiel, drewno, torf, ropę i gaz). Krajowe Stowarzyszenie Kominiarzy aktywnie podkreśla uwidocznienie niebezpieczeństwa zatrucia tlenkiem węgla z zablokowanych kanałów spalinowych oraz potrzebę regularnego czyszczenia kominów gazowych.
Wprowadzono również przepisy, które wymagają od właścicieli upewnienia się, że urządzenia, przewody kominowe i kominy są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa raz w roku – nie mogą oni przenieść tej odpowiedzialności na swoich najemców. Pomogło to utrzymać popyt na usługi kominiarzy – lub „techników kominowych”, jak niektórzy nazywają się obecnie.
W ostatnich latach popularne stały się piece na drewno i piece na paliwo stałe, częściowo dlatego, że są modne, a częściowo ze względu na rosnące ceny energii. Zwiększyło to również popyt na usługi kominiarza, zwłaszcza że kominy tych palników muszą czyścić bardzo często, jak na przykład co kwartał, jeśli są regularnie używane.
Bądź na bieżąco z nowościami
Dołączenie do stowarzyszenia handlowego to doskonały sposób, aby być na bieżąco z rozwojem branży. Przemysł kominiarzy reprezentowany jest przez liczne stowarzyszenia, które promują wysokie standardy w zakresie czyszczenia, kontroli i konserwacji kominów. Członkowie muszą odbyć obowiązkowe szkolenie i przestrzegać kodeksu postępowania. Skontaktuj się z wybranym Stowarzyszeniem, aby poznać więcej szczegółów na ten temat.
Może się okazać, że możesz kwalifikować się do przyłączenia się nawet do rangi mistrzów (!), ale uwaga – zwykle wnioskodawcy muszą spełniać surowe kryteria i przestrzegać przemysłowego standardowego krajowego kodeksu postępowania dla kominiarzy. Możesz skontaktować się z nimi za pośrednictwem strony internetowej.