Jak dobrze wykorzystać czas wolny spędzony z dzieckiem

Jak dobrze wykorzystać czas wolny spędzony z dzieckiem?

 

Każdego dnia spędzamy co najmniej 8 godzin na wypełnianiu zawodowych obowiązków, co wymaga niemałego wysiłku. Dlatego też wracając do domu, jedyne, o czym marzymy to odpoczynek i poświęcenie czasu samemu sobie. Jednak będąc rodzicem jest to niemalże niemożliwe, co potwierdza tylko, jak wymagającym zadaniem jest rodzicielstwo. Bardzo często powtarza się, że to właśnie czas jest najlepszym prezentem dla każdego młodego człowieka i praktycznie niemożliwe jest zaoferowanie mu czegoś cenniejszego. Warto zatem poświęcić mu codziennie chociaż kilkadziesiąt minut i w pełni je wykorzystać. Można spędzić je czytając książki dla dzieci, spacerując po pobliskim parku czy układając wspólnie budowle z klocków. Najważniejsza jest bliskość, a także możliwość porozmawiania ze sobą. Co w takim razie robić, żeby wykorzystać ten czas w najlepszy możliwy sposób?

Czytanie na głos zbliża

O tym, jak istotny jest dla każdego dziecka czas spędzony na wspólnym czytaniu, już od dłuższego czasu informują nas liczne kampanie społeczne. Ma to jednak znacznie większe znaczenie, niż może wydawać się większości z nas. Jest to jedna z tych czynności, którą należy robić już wtedy, kiedy dziecko ma zaledwie kilka miesięcy. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że niezbędne jest dopasowanie do jego wieku książek dla dzieci. Na samym początku powinny przeważać w nich obrazki i interaktywne elementy, a dopiero z czasem pojawiać się coraz więcej tekstu. Wspólne czytanie ma niemałe znaczenie dla prawidłowego rozwoju i nie ogranicza się ono wyłącznie do nauki samodzielnego czytania oraz poszerzania słownictwa. Wpływa ono także na jego rozwój psychiczny, chociażby w zakresie empatii i umiejętności rozpoznawania, a także nazywania emocji. Zwraca się także uwagę, że tak spędzony czas znacznie zacieśnia więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem.

Aktywność dla każdego

Niejednokrotnie w trakcie swojego życia słyszymy o tym, że ruch to zdrowie. Dobrze jest zatem już od najmłodszych lat zaszczepić w dziecku zamiłowanie do prowadzenia aktywnego trybu życia. Tym bardziej że ma ono naprawdę dużo energii i potrzebuje przestrzeni na to, żeby wyładować jej pokłady. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wspólne próbowanie coraz to nowszych sportów. Wśród nich może znaleźć się między innymi jeździectwo czy ścianki wspinaczkowe. Trafione jest także stworzenie weekendowej tradycji w postaci wycieczek rowerowych czy gry w piłkę nożną. Oczywiście nie warto na siłę zmuszać młodej osoby do aktywności, ponieważ to może ją jedynie zniechęcić do jej podejmowania. Dużo lepszym pomysłem jest danie jej możliwości wyboru spośród kilku sportów. Zresztą kto wie, może jeden z nich stanie się jej prawdziwą pasją.

Spacery nie tylko po okolicy

Spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu jest jednym z dobrych nawyków, które niesie znaczące korzyści dla zdrowia każdego człowieka. Zresztą nawet spacer do lasu wraz z dzieckiem może przerodzić się w niemałą przygodę. Jest to bowiem fascynujący świat natury, który może wzbudzić prawdziwe zainteresowanie. Można zatem przygotować się na całą lawinę pytań dotyczących gatunków drzew czy ptaków. Dodatkowo jest to okazja na pokazanie dzieckunatury nie tylko w książkach dla dzieci oraz nauczenia go zasad zachowywania się w lesie. Nie trzeba się jednak ograniczać tylko do najbliższej okolicy i zabrać swoją pociechę nieco dalej w miejsca, a w szczególności do miejsc związanych z jej zainteresowaniami. Może być to między innymi ZOO czy jeden z parków miniatur. Dzięki temu będzie mogła poszerzyć swoje horyzonty i z niemałym zainteresowaniem przemierzać kolejne alejki.

spacer

Odpowiedz