monety3

Jak przechowywać złote numizmaty?

Numizmatyka to piękne hobby i pasja. Nie ma tu bowiem aż tak często mowy o inwestycjach, a jest o wielkich sercach do nauki i historii. Monety, które zbieramy to przede wszystkim dzieła sztuki oraz ślady życia ludzi z dawnych epok. To piękno, które kryje się w ich codzienności. Dlatego warto pamiętać, aby odpowiednio przechowywać numizmaty, by nie zatraciły swego blasku.

Dlaczego musimy o nie dbać?

Metale, które stosuje się w mennictwie są przeróżne i tak samo przeróżne są ich właściwości. Najważniejszą kwestią jest stopień reaktywności z otoczeniem. Na przykład miedź jest niezwykle podatna na śniedzienie, srebro już dużo mniej, a z złoto jest stosunkowo najbardziej z nich wytrzymałe. To jednak nie znaczy, że złote numizmaty możemy przechowywać jak tylko nam się podoba.

Świeżo bita moneta

Oczywiście, wiele z eksponatów naszego zbioru mogą pochodzić sprzed wieków i nie być już w tak doskonałym stanie, jednak świeżo bita, nowoczesna moneta jest połyskliwa, nie nosi śladów zadrapań ani uszkodzeń. Takie są złote monety ze Skarbnicy Narodowej. Tymczasem monety, które pozbawione są kapsuły ochronnej szybko zaczynają się niszczyć i zmieniać swoje właściwości. Dlatego właśnie warto o nie dbać.

W czym przechowywać monety?

Generalnie mamy trzy najpopularniejsze możliwości przechowywania numizmatów. Z jednej strony są to klasery, które są bardzo efektowne i bardzo popularne. Monety znajdują się wówczas w szeregu otworów i zamknięte są za szkłem lub plastikiem. Drugą opcją są palety, które wydają się być bardziej efektowne, np. w gablotach, ale które można obserwować tylko z jednej strony. W przypadku monet to duży minus, a ich wyciąganie może być zabójcze. Najskuteczniejszym sposobem przechowywania monet są plastikowe lub szklane kapsuły ochronne, które dają możliwość dokładnego obejrzenia dzieła bez jego niszczenia.

Warto znać metody przechowywania numizmatów, by nie stracić tego, na co tak długo pracowaliśmy, dlatego jeśli planujesz kontynuować Twoją przygodę z numizmatyką, powinieneś być przygotowany na kolejne egzemplarze i chronić je szczególnie.

spacer

Odpowiedz