Nowoczesne jachty mają duże i przestronne wnętrza, dzięki czemu podczas rejsu mogą służyć za całkiem wygodne pomieszczenia mieszkalne. Zanim jednak wybierzemy się w wymarzony rejs, wnętrze jachtu należy funkcjonalnie i komfortowo urządzić.
Nawet na dużych jachtach może pojawić się problem z niewystarczającą ilością przestrzeni. W dużej mierze wygląd wnętrza jest uzależniony od budowy jachtu, jego typu czy klasy. Trzeba liczyć się również z tym, że kształt jachtu niejako narzuca również kształt wnętrza – nie ma w nim prostopadłych ścian, dużych okien czy innych elementów architektonicznych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w mieszkaniach. Projektowanie wnętrza jachtu wymaga więc optymalnego wykorzystania przestrzeni i zadbania o to, by korzystanie z niej było wygodne i nie powodowało większych problemów.
Optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni
Urządzenie wnętrza jachtu nie musi być drogie – przy dobrym zaplanowaniu prac można sporo zaoszczędzić. Co więcej, w jachcie nie ma konieczności dodawania wielu elementów czy akcesoriów, do których jesteśmy przyzwyczajeni w mieszkaniach. We wnętrzu jachtu nikt nie dba o elementy dekoracyjne, wszystko musi mieć swoje przeznaczenie, a przy tym być odpowiednich gabarytów. Wszystkie meble, sprzęt czy akcesoria powinny być przede wszystkim proste i minimalistyczne w formie, dzięki czemu będą łatwiejsze w codziennym użytkowaniu. Jedynie na bardzo dużych (i bardzo drogich) jednostkach pływających, które spełniają standardy jachtów luksusowych, meble czy aranżacja są bardzo dokładnie zaplanowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Są to jednak jachty bardziej turystyczne, przeznaczone do ekskluzywnego wypoczynku. Prawdziwi żeglarze stawiają przede wszystkim na te parametry jachtu, które umożliwiają szybkie pływanie. Dla nich aranżacja wnętrza ma zdecydowanie drugorzędne znaczenie, na pierwszym miejscu jest wygoda, bezpieczeństwo i funkcjonalność.
Podział na funkcjonalne strefy ułatwi użytkowanie wnętrza
Planując wnętrze jachtu koniecznie trzeba podzielić je na odpowiednie strefy – strefę do spania, miejsce do przygotowywania posiłków, a także toaletę. Choć w starych jachtach toalety nie były planowane i rzadko kiedy można było je spotkać na pokładach, większość nowoczesnych jachtów posiada niewielkie toalety, z których można korzystać podczas długich rejsów. W toalecie wszystkie sprzęty muszą być idealnie dopasowane do warunków wnętrza. Ważne są odpowiednie baterie bidetowe oraz elementy umożliwiające sprawne utrzymanie łazienki w czystości. W strefie kuchennej powinno znaleźć się miejsce do przechowywania żywności oraz do przygotowywania posiłków. Kuchenka w miarę możliwości powinna być elementem, który po skończonym użytkowaniu można schować w którejś z szafek. Dzięki czemu podczas rejsu więcej będzie przestrzeni we wnętrzu. Warto też pamiętać, że pływanie jachtem wiąże się ze sporym bujaniem i przechyłami – im mniej akcesoriów i sprzętów na wierzchu, tym mniej sprzątania po pływaniu na wysokich falach.
Szukam pomysłu na wykończenie tarasu i zastanawiam się, jaki materiał będzie najlepszy na podłoże? Widziałam u wielu osób, że fajnie sprawdzają się gresy – są mrozoodporne, eleganckie, wytrzymałe i naprawdę dobrze komponują się z innymi elementami wystroju. Jak myślicie, sprawdzą się lepiej niż drewno czy beton na tarasie? A może ktoś poleci mi gresy czestochowa? Wolałabym przed zakupem dobrze płytki obejrzeć. W sieci widziałam spory wybór, ale w tym temacie jakoś zakupy online mnie nie przekonują.