older-3601678_960_720

Korzyści zdrowotne rejsów dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej

Rejsy są przyjemne z różnych powodów, od podróżowania przez liczne, ciekawe miejsca podczas jednej podróży po poznawanie nowych przyjaciół. Ale badania wykazały również, że rejs mogą być dobre dla zdrowia, nawet dla osób o ograniczonej mobilności ruchowej. W tym artykule spojrzymy na ten temat nieco bliżej.

Coraz większą popularnością cieszą się rejsy z udziałem osób niepełnosprawnych – liczne linie rejsowe odnotowują procentowy wzrost liczby rezerwacji dla osób ze specjalnymi potrzebami. Jednakże, jeśli losowanie taki sposób świata nie wystarczy, aby cię skusić na taką wyprawę – okazuje się też, że rejs może być korzystny dla zdrowia, a nawet sprawi, że będziesz mądrzejszy…!

Badanie przeprowadzone przez University of China, opublikowane w tym roku w International Journal of Tourism Research, pokazało, że rejsy mogą poprawić trzy obszary naszego życia:

    • emocjonalny,
    • myślowy,
    • relacyjny.

Długoterminowy efekt podróży statkiem jest w dużej mierze pochodną myślenia. Rejsy zapewniają całkowitą ucieczkę dzięki egzotycznym celom, ekscytującej rozrywce na pokładzie, różnorodnym jedzeniom i napojom oraz zabiegom spa – to sposób na zdrowie dla każdego, a szczególnie dla osób które np. przykute są do łóżka czy wózka. To oferuje takim pasażerom możliwość uczestniczenia w unikalnym społecznie i niezapomnianym doświadczeniu, które można poprawić ich zdrowie w różnych obszarach. Eksperci na całym świecie zgadzają się z wynikami badania. Statki wycieczkowe są jednymi z najgęściej zaludnionych obszarów na ziemi, zaprojektowanych, aby pomieścić i zabawiać tysiące gości w trakcie podróży. Pamiętają o takich detalach jak jaki materac odleżynowy do rehabilitacji wybrać, by zapewnić swoim gościom o specjalnych potrzebach to, co jest im niezbędne w trakcie tak długiej podróży.

 

pobrane (7)Przy tak wielkiej ilości ludzi w jednym miejscu, wspólne działania i wyżywienie mogą prowadzić do nowych przyjaźni, a ponieważ wakacje są często czasem, kiedy bliscy się spotykają, rejsy mogą stworzyć poczucie wspólnoty i jedności. Całkowity kontrast normalnego życia rejsów i turystów zwiększa korzyści płynące z takiej podróży.

Rejsy są również bardzo odległe od codziennego życia, a brak rozrywek i obowiązków często prowadzi do poczucia dobrego samopoczucia. Piękne widoki, świeże powietrze oraz zapach i szum morza stanowią ucieczkę od presji współczesnego życia, a także zachęcają do kontemplacji, a dla niektórych prowadzą do niemal duchowego doświadczenia. Świadczenia zdrowotne mogą być obfite – chociaż trzeba uważać, aby nikt nie poczuł się odizolowany, nawet jeśli jest przykuty do łóżka. Ponowne łączenie się ze środowiskiem naturalnym może przynieść szereg korzyści zdrowotnych, dla osób które leżąc w domu z dala od morza i natury – bo w takich warunkach połączenie się z przyrodą nie byłoby absolutnie możliwe.

Morze może złagodzić psychiczne zmęczenie i uzupełnić zubożoną energię, choć warto pamiętać, że jedzenie i alkohol mogą mieć negatywny wpływ na dobre samopoczucie, pomimo katharsis i ucieczki od obowiązków, które mogą zaoferować te wakacje.

Wycieczki zagraniczne

spacer

Odpowiedz