Praca marynarza jest dla wielu osób spełnieniem dziecięcych marzeń i możliwością zwiedzania świata. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zawód ten ma sporo plusów, ale również minusów. Marynarz przez większa część roku pozostaje poza domem, z dala od bliskich. Trudno jest wiec w takich warunkach budować rodzinę czy relacje ze znajomymi.
Marynarze pracują najczęściej w taki sposób, że przez kilka miesięcy są poza domem, a następnie na kilka tygodni czy też nawet miesięcy wracają do domu. Zapotrzebowanie na marynarzy, szczególnie specjalistów w swoich dziedzinach, jest dosyć duże. Co więcej, trudy i niedogodności związane z tego rodzaju pracą z pewnością zrekompensują zarobki, które są naprawdę przyzwoite i trudne do osiągnięcia podczas etatowej pracy na lądzie. Nic więc dziwnego, że chętnych do takiej pracy nie brakuje, a szkoły kształcące marynarzy czy innych pracowników obsługi statków cieszą się dużym zainteresowaniem i popularnością. Dla młodych ludzi pływanie po morzach na statkach to praca marzeń. Często podczas wybierania tej drogi zawodowej nie biorą pod uwagę, że może być ona pełna wielu pułapek.
Wiele możliwości podczas pracy zawodowej
Praca marynarza jest pod wieloma względami fascynująca. Można nie tylko pracować w ciekawych warunkach, ale również w ramach wypełniania obowiązków zawodowych zwiedzić praktycznie cały świat. To także możliwość poznawania ludzi z całego świata, zobaczenia, jak wyglądają i funkcjonują inne kultury, nauka języków obcych czy zwyczajów, jakie panują w innych krajach. Marynarze są więc osobami, z którymi aż przyjemnie się rozmawia – zawsze mają do opowiedzenia wiele ciekawych historii i z pewnością nikt się z nimi nie nudzi. Trzeba jednak mieć świadomość, że prędzej czy później nadejdzie czas, gdy marynarz musi zejść na ląd. Nie dla każdego jest to wymarzona sytuacja, gdyż wiele osób nie potrafi się odnaleźć w zwykłym, codziennym życiu z dala od morskich podróży. Warto więc zadbać o siebie w tym czasie, aby mieć sporo zajęć i nie spędzać czasu na siedzeniu w domu przed telewizorem.
Marynarze z dobrymi odprawami
Bycie emerytowanym marynarzem ma sporo plusów. Przede wszystkim, takie osoby mają mnóstwo wspomnień i świadomość, że spędziły życie zawodowe na naprawdę ciekawej, wciągającej i fascynującej pracy. Warto również pamiętać, że marynarze odchodzący na emeryturę mogą liczyć na całkiem spore odprawy od swoich armatorów. Najczęściej jest to kilka, kilkanaście, a bywa, że i kilkadziesiąt pensji, które jednorazowo trafiają na konto. Wysokość oprawy bywa uzależniona nie tylko od lat pracy, ale też często od kondycji finansowej firmy, która marynarza zatrudniała. Zwykle jest to jednak bardzo pokaźna kwota, która przynajmniej na początku może zrekompensować trudy życia na lądzie i konieczność całkowitego przeorganizowania swojej codzienności.
Przydatne informacje znajdziesz także w artykule: Kiedy nie otrzymasz odprawy emerytalnej?
Sprawdź także:
Zwolnienie chorobowe – kiedy Ci przysługuje i na jakich zasadach?
Chory pracownik – kto odprowadza składki?
Jesteś na L4? Ile wypłaty potrąci Ci pracodawca?