prosthetic-teeth

Protetyka stomatologiczna w modelarstwie i rysunku

Z różnych względem nasze zęby stają się coraz słabsze z wiekiem. W rezultacie nieprawidłowej higieny i zbyt rzadkich wizyt u stomatologa możemy je stracić. Jest jednak sposób na ich odtworzenie. Zagadnieniem tym zajmuje się protetyka stomatologiczna.

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu naturalnych warunków zgryzowych po utracie zębów. Dentyści przygotowują dla pacjentów specjalne protezy, które są w stanie zastąpić ich naturalne uzębienie. Wszystko dobierane jest w taki sposób, aby pacjent nie miał problemów z jedzeniem i normalnym funkcjonowaniem. Proteza może być całościowa, czyli zastępować wszystkie zęby lub częściowa, zastępująca jedynie wybrane zęby. W tym drugim przypadku kolor protezy dobierany jest w taki sposób, aby nowe zęby nie różniły się zbytnio od tych, które pacjentowi pozostały. Dzięki temu, całość wygląda w bardzo naturalny sposób. W zasadzie nikt nie zauważy, że pacjent nie ma swoich własnych zębów, jeżeli tylko proteza zostanie wykonana właściwie.

Czy protetyka to forma modelarstwa?

Zdecydowanie tak. Dentysta zamienia się w konstruktora, który musi przygotować odpowiednią protezę dla swojego pacjenta. Tworzy różnego rodzaju odciski naturalnego uzębienia i próbuje dopasować do nich właściwą protezę. W związku z tym, konieczne jest kombinowanie, zamienianie zębów i tworzenie odpowiedniego szkieletu. Jest to więc pewnego rodzaju forma sztuki. Oczywiście, nie każdy dentysta będzie w stanie tym aspektem się zajmować. Potrzebna jest do tego również wyobraźnia, aby możliwe było właściwe dopasowanie zębów do ogólnego stanu uzębienia pacjenta.

Protetyka stomatologiczna to sztuka

dental-2351804_640Bez dwóch zdań, stomatolog zajmujący się protetyką musi wykazać się umiejętnościami artystycznymi i kreatywnością, aby stworzyć odpowiednią protezę dostosowaną do potrzeb pacjenta. Czasem jest to bardzo ciężkie, szczególnie, gdy pacjent jest wymagający lub jego uzębienie nie jest tak plastyczne. Dlatego też, na pewno praca protetyka stomatologicznego nie jest prosta. Na pewno konieczne jest wykazywanie się empatią i zrozumieniem potrzeb pacjenta oraz możliwością dobrania takich rozwiązań, które będą dla niego akceptowalne.

Licówki ceramiczne

Dentysta może zaproponować pacjentowi założenie licówek ceramicznych. Są to ultracienkie nakładki z porcelany, które odznaczają się wysoką trwałością. Możliwe jest z nich korzystanie nawet do 10 lat bez śladów zużycia, co jest wynikiem bardzo dobrym. Z takiego rozwiązania można skorzystać, jeżeli pacjentowi nie podoba się kształt lub kolor jego własnych zębów.

Korony protetyczne

Jest to największe wyzwanie dla dentysty, ponieważ musi on w całości odbudować zęby lub uzupełnić braki w uzębieniu. Konieczne jest tutaj wykonanie odpowiedniej protezy, która będzie dostosowana do jamy ustnej pacjenta i nie będzie mu przeszkadzała w normalnym funkcjonowaniu. Obecnie dentyści mają dostęp do wielu materiałów, z których mogą być one wykonywane. Dzięki temu, mogą zaproponować pacjentowi wiele możliwości, z których może on skorzystać.

Artykuł opracował Dentysta Kraków zajmujący się również protetyką stomatologiczną.

spacer

2 comments on “Protetyka stomatologiczna w modelarstwie i rysunku

  1. Leszek

    Czy redakcja się orientuje czy można wydrukować w ten sposób medale sportowe? Chodzi mi druk 3d albo jakieś inne formy modelarstwa.

  2. Borys

    Chciałabym zabrać się za prostowanie mojego uzębienia, ale póki co nie mogę się zdecydować na rodzaj leczenia. Sporo myślałam o zwykłym aparacie, jednak na https://www.dentestetica.pl/ortodoncja-invisalign/koszty-leczenia-invisalign/ znalazłam metodę prostowania zębów za pomocą takich nakładek. Podobno są niewidoczne, bardzo wygodne i nie przeszkadzają w jedzeniu. Może ktoś z Was miał takie nakładki i może opowiedzieć o nich coś więcej?

Odpowiedz