image

Rozwój polskich portów morskich – o perspektywach i realnych inwestycjach słów kilka

Osobom nie mieszkającym nad morzem wydawać się może, że miasta nadmorskie słyną głównie z turystyki. Nie należy zapominać, że na polskim wybrzeżu funkcjonują również dwa porty, działające inwestycyjnie oraz ciągle się rozwijające. Mowa o portach gdańskim i gdyńskim, słynnych głównie z dużych ilości przeładunków towarów oraz bogatej działalności gospodarczej- wedle ostatnich szacunków przy samych portach funkcjonuje około 400 podmiotów gospodarczych, w tym zarówno duże terminale, jak i firmy działające w sektorze spedycyjnym.

Co z portami w Polsce?

Port gdański jest największym i najbardziej prężnie działającym na polskim wybrzeżu portem. Główne dochody portu mają swoje źródło w przeładunku ropy i składników ropopochodnych. Patrząc na rozwój polskich portów można również zauważyć, że port ulokowany w Gdyni również zaczyna dorównywać obrotom gdańskiego portu. Patrząc na badania dotyczące ilości przeładunkowych towarów nietrudno zauważyć, że gwałtownie rośnie ilość rocznie przeładowywanych towarów, co znaczy, że polskie porty są zmuszone do nieustannego rozwoju i modernizacji. Polskie porty nadmorskie poddawane są nieustannym okresom strategii rozwoju, które gwarantują inwestycje i modernizacje samych portów i ich okolic, związanych chociażby z dojazdem do portów, co ułatwia dalszy transport produktów.

Co daje Unia?

W obecnym roku porty kończą projekty unijne. Dla przykładu Gdańsk otrzymał połączenie z obwodnicą i połączeniem z drogą do Warszawy. Gdynia zaś oczekuje na możliwość cumowania większych kontenerowców. Polskie porty mogą się pochwalić faktem, że unijne inwestycje są na ostatnim etapie ukończenia. Dość świeżą kwestią jest również zbudowanie Nabrzeża Bułgarskiego, co rozwiązuje kwestię nieuregulowanej części portu.

Co na przyszłość?

Polskie porty na brzegu Bałtyku ze względu na coraz większą ilość pracy planują rozwój. Chodzi głównie o rozwój części logistycznej portów, przebudowę nabrzeży portu Gdynia, co jest zaplanowane na lata 2014-2020 czy rozwój zaplecza placowego. Wzrasta również istota kolei w transporcie artykułów do i z portów, dlatego też stawia się na jej rozwój w najbliższym czasie. Jak więc widać, polskie porty nadmorskie mają nie tylko wiele pracy, ale również czeka je wiele pozytywnych zmian.

Podsumowując

Polskie nadmorskie miasta kojarzą się głównie z ruchem turystycznym, a obecność morza służy głównie wypoczynkowi. Mało kto jednak pamięta, że polskie wybrzeże to również porty, które cały czas intensywnie pracują. Ich specyfikę oraz wszystko, co jest związane z funkcjonowaniem polskich portów najbardziej znają ci, którzy są bezpośrednio związani z codziennym funkcjonowaniem polskich portów. Warto jednak, nawet dla własnej wiedzy, poznać charakterystykę pracy polskich portów, co uświadomi nam, jak wiele pracy wykonuje się na polskim Wybrzeżu. Jest to doskonały przykład tego, że Polska ma wiele powodów do dumy, a nadmorskie polskie porty są tego najlepszym przykładem.

Informacji dostarczył portal edukacja-nieruchomosci.pl oferujący kursy z zakresu jakim jest weryfikacja operatów szacunkowych

spacer

Odpowiedz