landscape-2162211_960_720

Statkiem tam nie dopłyniesz, ale zwiedzić warto: Mongolia


Mongolia jest ogromna. Ten śródlądowy kraj (dalej od morza niż jakikolwiek inny na ziemi) ma jedną z najniższych gęstości zaludnienia na
świecie. Niebieskie niebo i ogromne połacie niemal pustej ziemi są uosobieniem Mongolii. Niewiele jest dróg, a koczowniczy poganiacze wciąż włóczą się po stepie, tak jak przez wieki.

Konie są najczęstszą formą transportu, podczas gdy dwugarbne wielbłądy są również używane do transportu w niektórych częściach kraju. Nie chodzi o to, że Mongolia jest terenem trawiastym, jak często wyobrażają sobie to ludzie – na południu kraju znajduje się wspaniała pustynia Gobi, na zachodzie są góry Ałtaj – dom dla Kazachów, którzy polują z orłami, podczas gdy północ jest znana z gór, rzek i oszałamiającego jeziora Khovsgol.

Mongolia jest bardziej zróżnicowana niż ludzie zdają sobie z tego sprawę. Jeśli chcesz odkryć dziewicze krajobrazy i niezmienioną kulturę – dostaniesz to, ale i nie tylko. Jeśli zostaniesz zaproszony do rodzinnego domu pamiętaj, unikaj wchodzenia na próg, gdy wchodzisz, a następnie ruszaj w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, starając się nie odwracać pleców od ołtarza lub przedmiotów religijnych. Kiedy siadasz, unikaj stawiania stóp na ołtarzu, palenisku lub innej osobie.


Inne wskazówki dotyczące etykiety:

      • nigdy nie bierz jedzenia ze wspólnej miski lewą ręką
      • trzymaj kubki na dole, a nie na górze
      • unikaj dotykania kapelusza innej osoby

Mongolia znana jest z produkcji najlepszego kaszmiru na świecie, więc zostaw trochę miejsca w torbie aby przywieźć sobie taką pamiątkę z podróży.

Kiedy jechać do Mongolii?

Od czerwca do września jest sezon szczytowy, chociaż maj i październik mogą być też dobrym czasem na zwiedzanie pustyni Gobi. Lipcowy Festiwal Naadam jest największym celem w Mongolii i obejmuje strzelanie z łuku, zapasy i wyścigi konne. Jest obchodzony w całym kraju, chociaż Ułan Bator jest szczególnie dobrze znany z tego typu rozrywek. Zimy są bardzo zimne, a na pustyni Gobi może pojawić się śnieg. Jednak jeśli Cię to nie odstrasza możesz liczyć na ciepłe powitanie, niewielu gości i niskie ceny.

Poruszanie się po Mongolii

Odległości są ogromne. Lataj między większymi ośrodkami i / lub bądź przygotowany na długie jazdy terenowe – wielbłądy i konie są niczym autobusy i taksówki w większej części kraju.

Zakwaterowanie w Mongolii

Kwatery poza miastami są przeważnie w obozach znanych jako „ger” – znajdziesz zwykle solidny nocleg, odpowiednie łóżka i piec opalany drewnem. Wyposażenie łazienki jest zazwyczaj w stylu zachodnim i w oddzielnym bloku. Ale oczywiście w większych miastach możesz liczyć na wygodny nocleg w hotelu.

Mongolia żywność i napoje

Ułan Bator ma zaskakująco szeroki wybór restauracji, zarówno międzynarodowych, jak i lokalnych. Znajdziesz tam dania kuchni zachodniej i mongolskiej. Typowymi daniami są zupy i gulasze z baraniny, podawane z makaronem lub chlebem. Popularne są również pierogi i naleśniki. Produkty mleczne z mleka owczego, koziego, wielbłądziego lub krowiego są wszechobecne.

Pamiętaj, że będziesz potrzebował wizy! Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-mongolii/ .

spacer

Odpowiedz