eye-4219746_960_720

Widzenie kolorów i centralne – na co jeszcze wpływa AMD?

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną znacznej utraty wzroku w krajach rozwiniętych. Podczas gdy większość pacjentów jest kierowana do specjalisty po postawieniu diagnozy AMD, ich okulista jest prawdopodobnie pierwszym punktem kontaktu. Oto kilka podstawowych pytań, które otrzymują lekarze okulistyczni na temat tej potencjalnie wyniszczającej choroby oczu.

Co to jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej jest związaną z wiekiem chorobą oczu, która atakuje plamkę żółtą, która jest najbardziej wrażliwą częścią światłoczułej siatkówki z tyłu oka. Plamka kontroluje:

-widzenie centralne,
-widzenie kolorów,
zdolność widzenia drobnych szczegółów.

Istnieją dwa rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej: suche AMD i mokre AMD. Spośród tych dwóch suchych AMD występuje znacznie częściej i zwykle powoduje mniej poważną utratę wzroku. Tylko około 10 procent przypadków zwyrodnienia plamki żółtej to mokre AMD, które powoduje wyciek naczyń krwionośnych w oku i poważniejszą utratę wzroku, której może pomóc tylko zaawansowane leczenie wysiękowej postaci AMD.

Jak często to jest spotykane?

Według danych szacuje się, że bardzo duża liczna Polaków cierpi na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, a AMD jest główną przyczyną utraty centralnego wzroku i prawnej ślepoty wśród osób dorosłych w wieku powyżej 65 lat.

Co powoduje AMD?

Wydaje się, że AMD jest związane ze zmianami oksydacyjnymi w oku, które są związane z procesem starzenia. Ponadto wiele ciężkich przypadków zwyrodnienia plamki żółtej ma podłoże genetyczne.

Kto jest zagrożony?

Zwyrodnienie plamki żółtej częściej dotyka rasy białej niż Afroamerykanów czy Latynosów. Ryzyko dla ludzi wszystkich ras wzrasta wraz z wiekiem, a osoby z rodzinną historią zwyrodnienia plamki żółtej są jeszcze bardziej narażone. Palenie podwaja ryzyko zachorowania na AMD, a długa ekspozycja na promienie słoneczne UV i HEV (wysokoenergetyczne widzialne lub „niebieskie światło”) również wydaje się być czynnikiem ryzyka.

Jakie są objawy?

Typowym wczesnym objawem AMD jest niewielka rozmyta plama w centrum pola widzenia, której nie można skorygować okularami lub soczewkami kontaktowymi. Stopniowo, widzenie centralne staje się coraz bardziej zaburzone, co utrudnia prowadzenie pojazdów, czytanie i rozpoznawanie twarzy. Ponieważ AMD nie wpływa na widzenie peryferyjne, nie prowadzi do całkowitej ślepoty, ale zaawansowane zwyrodnienie plamki żółtej może powodować poważne i trwałe upośledzenie wzroku.

Jak wykrywa się AMD?

W większości przypadków okuliści są w stanie wykryć oznaki AMD podczas kompleksowego badania wzroku, zanim zauważysz objawy. Może zlecić dodatkowe badania u specjalisty, jeśli widoczne są wczesne objawy zwyrodnienia plamki żółtej.

Jak to jest leczone?

W ostatnich latach opracowano metody leczenia, które w niektórych przypadkach mogą skutecznie zatrzymać lub spowolnić postęp wysiękowego AMD. Zabiegi te polegają na wstrzyknięciu leku do oka.

spacer

Odpowiedz