pexels-ranjith-ar-40642

Włazy nierdzewne – rodzaje, zastosowanie

Włazy dachowe i podłogowe umożliwiają dostęp przez dach lub podłogę budynku bądź statku. Istnieje wiele różnych rodzajów produktów. Większość z nich jest wykonana z metalu i zapewnia dostęp po stałych drabinach, schodach na statkach lub schodach serwisowych.

Włazy dachowe i podłogowe wykonane z cięższych metali i wyposażone w zawiasy zabezpieczające przed manipulacją są przeznaczone do stosowania w zastosowaniach o wysokim poziomie bezpieczeństwa, bankach, ambasadach, zakładach karnych i zakładach petrochemicznych.

Wyłazy dachowe, które wpuszczają światło dzienne, nie są tak bezpieczne, ale mogą pomóc w oświetleniu wewnętrznych pomieszczeń. Włazy sprzętowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić bezpieczne, niezakłócone otwory w obiektach takich jak stacje uzdatniania wody. Akcesoria zabezpieczające do włazów dachowych i podłogowych obejmują balustrady, słupki drabiny i siatki spełniające normy. Jak widać zastosowanie włazów nierdzewnych jest naprawdę szerokie i warto przyjrzeć się temu bliżej.

Rola i budowa włazów nierdzewnych

Włazy dachowe zapewniają dostęp do dachu budynku, dzięki czemu personel może konserwować lub wymieniać sprzęt. Luk dachowy składa się z wytrzymałej pokrywy, uchwytu blokującego i uchwytu wewnętrznego, uszczelki i izolacji, wykładziny wewnętrznej, ramienia blokującego otwarcie, sprężyny dociskowej, zawiasów i krawężnika kabiny.

Pokrywy włazów dachowych zwykle wykonane są z aluminium, stali ocynkowanej, nierdzewnej lub innych materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Uszczelka jest przymocowana do wewnętrznej strony pokrywy włazu, aby zapewnić dokładne dopasowanie. Krawężniki włazu dachowego są wykonane z tych samych materiałów, ale zawierają kołnierz montażowy i wstępnie nawiercone otwory.

Sprężyny naciskowe służą do otwierania i zamykania luku dachowego. Ramię blokujące umożliwia personelowi konserwacyjnemu utrzymanie pokrywy na miejscu. Zamki do włazów dachowych posiadają wewnętrzną klamkę oraz zamki zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Kopuły akrylowe i krawężniki z żaluzjami są wyposażeniem opcjonalnym.

Istnieje wiele różnych typów włazów

Weźmy na przykład włazy podłogowe ościeżnicowe i zdejmowane włazy podłogowe przeznaczone do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, które nie wymagają wodoodporności. Włazy podłogowe z ramą kątową mają automatyczne ramię blokujące, ale włazy wyjmowane nie. Zamiast tego personel konserwacyjny używa płaskiego śrubokręta do zdjęcia pokrywy z ramy. Włazy podłogowe z ramą kanałową wyposażone są w złącze drenażowe, zintegrowany kołnierz kotwiący i ramię blokujące.

Produkty wpuszczane nadają się do zastosowań, w których właz podłogowy musi wtapiać się w otaczający materiał. Przeznaczone są do stosowania zarówno z posadzkami betonowymi, jak i ceramicznymi.

Po zamontowaniu np. w płycie gipsowo-kartonowej należy zakryć perforowany kołnierz włazu masą do suchej zabudowy, przez co tylko panel będzie widoczny, co zapewni czyste wykończenie. Użyj tych paneli, aby uzyskać dostęp do rur, pomp, węży, przewodów i elementów sterujących za sufitami i ścianami do których prowadzi właz.

spacer

Odpowiedz