Jeśli żeglarstwo powoli staje się Twoją pasją i hobby, warto zadbać o to, byś mógł rozwijać się w tym zainteresowaniu samodzielnie. Dlatego też warto zrobić patent żeglarski, dzięki czemu można samodzielnie poruszać się łódką po drogach wodnych. Aby jednak móc być kapitanem na jachcie, trzeba najpierw sporo się nauczyć oraz zdać dosyć trudny egzamin.
Podobnie jak w przypadku samochodów poruszających się pod drogach, także pływając na jachtach trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Aby je otrzymać trzeba nie tylko zdać egzamin, ale również przejść cały kurs. Nie da się bowiem zdobyć patentu żeglarskiego bez wcześniejszej nauki w szkole żeglarskiej. Samo zdobycie uprawnień, koszty egzaminu czy wydania dokumentów to koszt około kilkuset złotych, trzeba jednak do niego doliczyć także koszty nauki. A te mogą być różne w zależności od rodzaju szkoły żeglarskiej, jej renomy czy popularności.
Zanim egzaminy, trzeba zrobić cały kurs
Aby zostać żeglarzem, który samodzielnie może poruszać się po drogach wodnych, najczęściej trzeba przejść kilkutygodniowy lub kilkumiesięczny kurs. Dobrym pomysłem są kursy wakacyjne, które trwają dosyć krótko, gdyż nauka jest mocno skoncentrowana i zintensyfikowana. Oczywiście, oprócz zajęć teoretycznych, kursanci biorą udział w ćwiczeniach praktycznych na wodzie. Nie da się bowiem nauczyć żeglowania bez bezpośredniego kontaktu z łódką i sprawdzenia się na wodzie. Zwykle jednak zajęcia praktyczne nie są dla kursantów żadną nowością. Osoby, które zapisują się na kursy, aby wyrobić uprawnienia, najczęściej już wielokrotnie pływały na jachcie jako członkowie załogi. Nie muszą więc oswajać się z wodą czy z łódką, a mogą od razu wziąć się do intensywnej nauki.
Różne rodzaje patentów żeglarskich
Posiadanie własnego patentu żeglarskiego to spora wygoda dla osób, które wiążą swoją przyszłość ze sportami wodnymi. Dzięki temu można wynająć jacht pod dowolną szerokością geograficzną i spędzić ciekawe, atrakcyjne wakacje. Czarter jachtu Grecja to ciekawy pomysł dla miłośników żeglarstwa, którzy chcą spędzić czas na jachcie w bardziej egzotycznych warunkach niż polskie Mazury. Wybierając się na żeglowanie na południe Europy można mieć pewność, że pogoda zawsze będzie dopisywała. Nic więc dziwnego, że coraz więcej żeglarzy zamienia pływanie po jeziorach na ciepłe morza. Zanim jednak zrobimy uprawnienia, warto rozróżnić ich rodzaje i ocenić, które będą nam najbardziej potrzebne. Jeśli zamierzamy pływać jedynie po wodach śródlądowych, wystarczy mieć uprawnienia sternika jachtowego. Jeśli jednak interesują nas również podróże po morzach, nie tylko po naszym polskim Bałtyku, trzeba mieć patent sternika morskiego. Z patentem morskim można bez problemu poruszać się po wszystkich wodach, natomiast z patentem sternika jachtowego można poruszać się jedynie po jeziorach.
Jeżeli jesteś zainteresowany zgłębieniem tematu i być może chciałbyś zrobić kurs czy szkolenie żeglarskie to mamy znakomitą informację. Profesjonalne szkolenia i kursy żeglarskie zrobisz za pośrednictwem strony KompasYachting.pl.
Zobacz także:
Kurs żeglarski na mazurach – prezentmarzen.com/tygodniowy-kurs-zeglarski-na-mazurach/
fajny artykuł o uprawnieniach żeglarskich, oprócz żeglarza jachtowego można też nabyć uprawnienia motorowodne jak by kogoś interesowały uprawnienia np. na skuter wodny to można poszukać dalej na blogu…
Dzień dobry.
Wiecie może ile kosztuje taki kurs na żeglarza jachtowego? Interesuję się tą tematyką od dawna i w przyszłym roku (o ile wirus pozwoli) planuję wyrobić pozwolenie jachtowe.
Pozdrawiam
Krzysztof
To zależy czy chcesz zrobić podczas żeglugi czy bez. Koszty to około 1500zł bez rejsu a za rejs dodatkowo trzeba doliczyć około 200zł za dzień.
Dzięki, pomogło mi to wymyślić, co robić.