Nidzica Castle over lake in Poland.

Zamki Mazury – co warto zobaczyć?

 

Mazury to przedziwny rejon Polski, w którym piękna przyroda łączy się z historią i niepowtarzalnym klimatem. W poniższym artykule skupimy się na korzeniach historycznych regionu, a konkretnie — na tutejszych zamkach. Sprawdźmy, gdzie się one znajdują, kiedy warto je odwiedzać i co można w nich zobaczyć. Poznajcie ciekawe miejsca na Mazurach, które warto zobaczyć na własne oczy.

Krzyżacki zamek w Nidzicy — poznajcie perłę mazurskiej historii

Zamek krzyżacki w Nidzicy to miejsce wyjątkowe, które można zwiedzać od maja do sierpnia w godzinach 10.00 – 16.00 (maj i czerwiec) oraz 10.00 – 17.00 (lipiec i sierpień). Za normalny bilet wstępu zapłacimy 15 złotych, a za bilet ulgowy – 10 złotych. Zamek krzyżacki w Nidzicy to obiekt, w którym znajdują się cztery sale wystawowe.

  1. Sala pierwsza to miejsce, w którym znajdują się eksponaty nawiązujące do historii plemion pruskich, a także miasta Nidzica i samego zamku. Umieszczone tutaj przedmioty są ciekawym wstępem do tego, co zobaczymy w kolejnych salach.
  2. W sali drugiej znajdują się zdjęcia Nidzicy sprzed obydwu wojen światowych. Można tu również znaleźć przepiękne, gotyckie książki religijne oraz… mazurskie kafle.
  3. W sali trzeciej coś dla siebie znajdą miłośnicy militariów. Umieszczono tu kopie broni, których używano m.in. w trakcie słynnej, grunwaldzkiej bitwy.
  4. Czwarta sala to miejsce, w którym znajduje się wyposażenie dawnych, mazurskich chałup. To przestrzeń stworzona z myślą o etnografach.

W zamku znajdują się też dodatkowe pomieszczenia, których nie warto przeoczyć. Jednym z nich jest tzw. Sala Rycerska, która pełniła kiedyś funkcję kancelarii, kaplicy i refektarza. Dziś jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc, które wchodzą w skład obiektu.

Odległość od Jabłoń Lake Resort: 107 km

Zamek krzyżacki Bezławki — miejsce o bogatej historii

Kolejny zamek na Mazurach, który koniecznie warto zobaczyć, to Bezławki. Dziś co prawda obiekt ten już nieco podupadł, ale nadal można go zwiedzać. Co ciekawe, na jego terenie znajduje się katolicka świątynia, w której nadal sprawowane są wakacyjne msze. Bezławki zamek krzyżacki znajduje się pomiędzy Mrągowem a Kętrzynem i mniej więcej 5 km na południowy wschód od Świętej Lipki. Powstał on w XIV wieku, a następnie wykorzystywano go jako siedzibę krzyżackiego komornika. Wokół obiektu znajduje się niewielki mur obronny, który dziś niestety jest już praktycznie zarośnięty krzakami.

Bezławki zamek krzyżacki posiada bardzo bogatą historię. Pierwsze pisma na jego temat pochodzą z 1402 roku, kiedy to na jego terenie przebywał sprzymierzony z Krzyżakami Świdrygiełło (brat króla Polski Władysława Jagiełły). Dziś warto odwiedzić to miejsce, choć na chwilę, aby poczuć jego niezwykły klimat. Według niektórych legend to właśnie tutaj miał być przechowywany słynny św. Graal. Niektórzy sądzą nawet, że ów niezwykły kielich znajduje się w murach twierdzy do dziś. Wszak uważa się, że ukryto go tu na wieść o zbliżających się Tatarach… Czy to prawda? W końcu faktem jest, że w każdej legendzie znajduje się ziarenko prawdy.

Odległość od Jabłoń Lake Resort: 71 km

spacer

Odpowiedz