kate-hliznitsova-ZIGxIQ4gzBU-unsplash

Zdrowe nawyki żywieniowe podczas dalekich podróży – o czym warto pamiętać?

Podróżowanie do odległych, często egzotycznych krajów, to dla wielu osób synonim udanych wakacji. W trakcie wyjazdu możemy nie tylko wypoczywać w słonecznych warunkach, ale również próbować specjałów różnych lokalnych kuchni. Osoby spragnione nowych wrażeń kulinarnych powinny jednak pamiętać, by zachować umiar i zdrowy rozsądek – nie wszystko, co służy mieszkańcom danego regionu, będzie odpowiadało turystom, którzy mają zupełnie inne przyzwyczajenia kulinarne.

Podczas dalekich podróży nie mamy zbyt dużego wpływu na to, co jemy w czasie codziennych posiłków. Sami ich sobie nie przygotowujemy, szczególnie jeśli jesteśmy na wyjeździe zorganizowanym i jesteśmy skazani na hotelową kuchnię. Nieco łatwiej mają osoby, które podróżują na własną rękę. Wtedy sami mogą przyrządzić sobie posiłki lub choćby wybrać te lokalne restauracje, które cieszą się dobrymi opiniami. Jeśli jednak jesteśmy w hotelowej restauracji, musimy wybierać spośród tego, co jest dostępne. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po znane i sprawdzone produkty. Jeśli faktycznie chcemy spróbować regionalnych specjałów i lokalnej kuchni, lepiej to zrobić w dobrych restauracjach, które cieszą się pozytywnymi opiniami wśród odwiedzających je klientów.

Uważajmy z egzotycznymi daniami

W trakcie dalekich podróży często mamy okazję sięgnąć po egzotyczne, pełne smaku i aromatu dania. W wielu przypadkach są to też dania bardzo mocno przyprawione, ostre i pełne przeróżnych dodatków. Dla lokalnych mieszkańców taka kuchnia jest czymś normalnym, jednak turysta, który nie jest przyzwyczajony do takiego odżywiania, może mieć problemy żołądkowe i szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Nie sięgajmy też po jedzenie niewiadomego pochodzenia czy przechowywane w kiepskich warunkach. W egzotycznych krajach zagrożeniem mogą być produkty żywnościowe sprzedawane na targach prosto ze straganów. Może to być niebezpieczne, gdy jedzenie leży na słońcu przez cały dzień, a wymaga przechowywania w chłodnych, lodówkowych warunkach. W poszukiwaniu lokalnego smaku starajmy się więc wybierać miejsca, które minimalizują ryzyko zatrucia się i popsucia sobie dalszej części wakacji.

Warto oczyścić organizm po powrocie

Jeśli spędziliśmy wakacje w ciepłych krajach, nasz żołądek i układ pokarmowy z pewnością nieraz były narażone na szwank i konieczność trawienia produktów i potraw, do których nie są przyzwyczajone. Po powrocie dobrze jest choć przez kilka dni utrzymywać lekką dietę i postawić na oczyszczanie organizmu z toksyn i złogów. Warto w tym celu sporo pić wody mineralnej i wody z cytryną, a także ziołowych herbatek o właściwościach oczyszczających. Dobrze jest również zadbać o usunięcie z przewodu pokarmowego pasożytów. Ryzyko ich obecności po wakacjach w dalekich krajach może być całkiem spore, dlatego nie warto go lekceważyć. Im szybciej pozbędziemy się robaków, tym mniej spustoszeń zdążą one zrobić w naszym organizmie. Na https://inrb.pt/germixil/można znaleźć informacje na temat sprawdzonych preparatów przeciwko pasożytom, które mogą czynić spustoszenie w naszym układzie pokarmowym.

spacer

Odpowiedz