pexels-photo-753331

Praca na statku – na stałe czy tylko tymczasowo?

Któż z nas nie marzy o podróżowaniu? Tylko skąd wziąć na to środki i jak pogodzić podróże ze stałą pracą. A może tak zmienić pracę na taką, która daje możliwość zwiedzania świata? Świetnym przykładem może być praca na statku. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy istnieje szansa na znalezienie stałego zatrudnienia na statku, czy jest to bardziej forma zatrudnienia sezonowego? Sprawdzamy!

Praca na statku

Statki pasażerskie mają zwykle charakter potężnych obiektów hotelowo-gastronomicznych. Jeśli z zawodu jesteś kucharzem, kelnerem bądź barmanem, to masz duże szanse na znalezienie zatrudnienia o takim samym lub podobnym charakterze właśnie na statku pasażerskim. Statki często stanowią pływający hotel, więc aby zapewnić gościom profesjonalną obsługę, właściciele zatrudnić muszą odpowiedni personel. Tak więc na pracę na statku mogą liczyć także pokojówki, recepcjoniści oraz specjaliści, któzy będą obsługiwać pozostałe miejsca na statku. Z roku na rok zauważyć można, że rosną oferty pracy Katowice. Dlatego, każdy kto marzy o zmianie pracy i przeżyciu niezwykłej przygody, ma szansę ubiegać się o pracę właśnie na statku.

Warunki pracy

pobrane (21)Trzeba mieć świadomość, że praca na statku bardzo różni się od tej na lądzie. Kontrakty na dużych statkach trwają po kilka miesięcy i w tym czasie nie ma szans na urlop, czy też wolny weekend. Obsługa statku pracuje przez 7 dni w tygodniu, więc trzeba liczyć się z tym, że to będzie prawdziwe wyzwanie – praca w szybkim tempie i niestety w uciążliwych warunkach. Dlatego, każdy powinien dobrze się zastanowić, czy aby na pewno jest gotowy na takie zmiany. Oczywiście praca na statku ma też swoje zalety. Przede wszystkim można zwiedzić te miejsca, do których nigdy byśmy nie dotarli na własny koszt. Pracodawca zapewnia też zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie oraz bilety do domu. Nie trzeba też marnować czasu na dojazdy, stanie w korkach etc. Wszystko, co zarobimy, praktycznie zostaje nam w kieszeni, więc możemy w ten sposób zaoszczędzić całkiem pokaźną sumę pieniędzy.

Praca na statku – na stałe czy tylko tymczasowo?

Jak wspomnieliśmy, praca na statku jest bardzo absorbująca. Tutaj pracuje się dzień w dzień, więc pozostaje niewiele wolnego czasu dla siebie. Wypływając w morze na kilka miesięcy, jest się pozbawionym kontaktu z rodziną, omijają nas wszystkie rodzinne uroczystości i ważne wydarzenia. Za to z drugiej strony mamy szansę przeżyć wyjątkową podróż. Czy jednak takie tempo życia pozwala na to, by pracować na statku na stałe? Wszystko tak naprawdę zależy od naszej wytrzymałości oraz oczekiwań. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do ciężkiej pracy i nie lubimy siedzieć w bezczynności, to z pewnością warto pomyśleć o pracy na stałe. W przeciwnym wypadku lepiej wyjdziemy na pracy tymczasowej, która potrwa nie dłużej niż kilka miesięcy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przeanalizować wszystkie plusy i minusy pracy na statku oraz ustalić, czy jesteśmy w stanie pracować w tak stresujących warunkach. Chęć zobaczenia świata nie powinna być tutaj decydującym argumentem, bo przecież wypływamy w morze w celach zarobkowych, więc większość czasu spędzimy w pracy.

spacer

Odpowiedz