35. Statki Słowian Nadbałtyckich

CCF20141111_00050z

 

Słowianie osiadli na terenach nadbałtyckich dopiero około roku 500 rozpoczęli rozwijać z żeglugi rzecznej żeglugę kabotażową a w IX—X w. pojawili się na otwartym morzu. Największą aktywność na morzu Słowianie przejawiali w XI i XII w., kiedy to wyprawy wikingów na Morze Północne i Bałtyk powoli zanikały. Słowiańskie okręty wojenne były podobne do langskipów wikingów. Ponieważ Słowian nazywano Wenedami, okręty słowiańskie były zwane vindaskipy.

Były one krótsze i bardziej płaskie od langskipów oraz odróżniały się od nich kształtem dziobu i rufy. Według reliefu z drzwi katedry gnieźnieńskiej z XII w., na dziobnicy i tylnicy posiadały zdobienie w kształcie głów smoków lub węży, podobne do tych jakie były umieszczone na łodziach wikingów. Również z tego powodu vindaskipy były uważane za wendyjskie snekkary. Mogły one pomieścić 44 osoby i 2 konie. Dwa wraki tego typu zostały znalezione w 1931 r. w Orunii niedaleko Gdańska. Były to łodzie o 12-13 m długości z 18-20 wioślarzami na pokładzie. Łodzie te były prawdopodobnie używane tylko w walkach na wodach przybrzeżnych, bowiem nie należały do największych, jak podają źródła historyczne, np. zapiski duńskiego historyka Saksona Grammatica z XII w. Do dzisiaj nie udało się znaleźć wraków wielkich vindaskipów.

Statki handlowe były szersze i miały większe zanurze-nie. Niedaleko Ralswieku na Rugii zostały znalezione fragmenty tych statków z IX—X w. Największy miał długość 13-14 m i szerokość 3,4 m. Statek był zbudowany z desek dębowych, miał poszycie klinkierowe, ale poszczególne klepki nie były łączone z wręgami żelaznymi gwoździami lecz drewnianymi kołkami. Klepki uszczelnione były nasmołowanymi pakułami. Podobne wraki znalezione zostały również w kilkunastu miejscach na polskim wybrzeżu. W 1069 r. okręty wojenne Słowian uczestniczyły w walkach przeciwko Anglikom po stronie duńskiego króla Swena Estrydsena. W XII w.

Słowianie napadli na stolicę Danii Roskilde i obrabowali miasto. W rok później ten sam los spotkał miasto Konungahela niedaleko dzisiejszego Goteborgu. Jednak w 1157 r. prawie cała flota słowiańska złożona prawdopodobnie z 1000 okrętów wojennych została zniszczona przez sztorm przy Sundzie i od tego czasu Słowianie zaprzestali swych wypraw na Bałtyk i Morze Północne.

spacer

Odpowiedz