pexels-photo-745737

Autonomiczne statki – czym są i co zmienią na rynku transportowym?

W ostatnich kilkunastu latach możemy zaobserwować potężny rozwój nowoczesnych technologii, sztucznej inteligencji oraz innowacyjnych rozwiązań, których celem jest przede wszystkim ułatwienie życia człowiekowi czy zastąpienie jego pracy wydajnymi maszynami. Sztuczna inteligencja towarzyszy nam już praktycznie na każdym kroku, choć bardzo często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Co więcej, jej rozwój jest tak potężny, że aż trudno sobie wyobrazić, co naukowcy i konstruktorzy zaproponują nam w bliższej lub dalszej przyszłości.

Jedną z branży, w której od dawna stosowane są najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, jest branża motoryzacyjna. Najlepsze marki aut dokładają wszelkich starań, by wypuszczać na rynek coraz lepsze i bardziej zaawansowane i naszpikowane elektroniką samochody. Już teraz kierowcy mają do dyspozycji systemy, dzięki którym samochód samo parkuje, informuje o różnych zagrożeniach na drodze, pilnuje pasa jazdy i na wiele innych sposobów ułatwia życie osobie siedzącej za kółkiem. W najbliższej przyszłości będzie pod tym względem jeszcze ciekawiej.

Samochody, które nie potrzebują kierowcy

Już od dłuższego czasu wiele firm motoryzacyjnych kontynuuje prace nad samochodami, które do poruszania się po drogach nie będą wymagały kierowcy. Takie samochody autonomiczne mają być w pełni bezpieczne, wygodne i komfortowe. Najwięksi zwolennicy autonomicznych aut są nawet zdania, że gdyby po drogach poruszałyby się wyłącznie autonomiczne samochody, nie byłoby żadnych wypadków czy kolizji. Wyeliminowano by bowiem czynnik ludzki, który w czasie prowadzenia samochodu jest najbardziej zawodny. Autonomiczne samochody nie będą potrzebowały do prowadzenia kierowcy. Ich zaawansowane systemy elektroniczne doskonale poradzą sobie z poruszaniem się po drogach nawet przy dużych prędkościach. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie auta mają plusy i minusy. Jednym z problemów jest chociażby kwestia odpowiedzialności za wypadki.

Czy możliwe są autonomiczne statki?

Skoro możliwe jest skonstruowanie i wypuszczenie na rynek autonomicznych samochodów, dlaczego by nie zrobić tego samego z innymi środkami transportu, chociażby ze statkami? To również dobry sposób na unowocześnienie transportu wodnego, a jednocześnie zadbanie o zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Autonomiczne statki, które byłyby sterowane wyłącznie przez autopilota to doskonałe rozwiązanie, które pozwoliłoby ograniczyć wiele kosztów, przede wszystkim koszty związane z utrzymaniem dużej załogi. Statki, które nie potrzebowałyby do nawigacji i poruszania się człowieka, byłyby też mniej awaryjne i problemowe, dzięki czemu, co zdecydowanie usprawniłoby transport. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że autonomiczne statki to kwestia przyszłości, z pewnością w najbliższym czasie nie zrewolucjonizują transportu morskiego.

Więcej na temat pomocy drogowej: pomoc drogowa magdeburg niemcy

spacer

Odpowiedz