Jesteś w ciąży? Cóż, wielkie gratulacje dla ciebie! Dla pasjonatów morza, a równocześnie przyszłych mam, co mogłoby być lepszym sposobem na uczczenie swojej powiększające się rodziny, niż udanie się w relaksującą i pełną wrażeń wyprawę na morze? Na szczęście rejs w czasie normalnej, zdrowej ciąży jest nie tylko całkowicie możliwy, ale ogólnie jest ogólnie zalecany, z odrobiną dodatkowego planowania, aby zapewnić sobie i swojemu maleństwu bezpieczne żeglowanie.
Rzeczywiście, mały wypad – drzemki przy szumie fal, rozpieszczanie się w spa na jachcie i restauracje otwarte przez całą dobę mogą być spełnieniem marzeń dla kobiety w ciąży.
Oczywiście, gdy twoje ciało przechodzi kilka bardzo dużych zmian i istnieje kilka ważnych ograniczeń i zaleceń, najlepiej zrób trochę badań z wyprzedzeniem, abyś wiedziała, czego się spodziewać na morzu, gdy się tego spodziewasz – będzie się do tego łatwiej przygotować.
Czy mogę udać się w rejs, jeśli jestem w ciąży?
Absolutnie tak! Jeśli będziesz cieszyć się zdrową ciążą i otrzymasz zielone światło od lekarza, agencje organizujące rejsy zazwyczaj przyjmą z radością ciężarne pasażerki w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży.
Jednak linie rejsowe wdrożyły ścisłą politykę ciążową, która nakłada ograniczenia na podróże dla kobiet w ciąży, które są tuż przed trzecim trymestrem, z powodu obaw o potencjalne powikłania ciąży i możliwość przedwczesnego porodu. Z nielicznymi wyjątkami linie nie przyjmą pasażerek, którzy weszły w 24-ty tydzień ciąży w dowolnym momencie podczas rejsu. Linie rejsowe wprowadziły te zasady w życie z myślą o bezpieczeństwie i dobrym samopoczuciu matek i dzieci, ponieważ większość z nich nie jest wyposażona w możliwość zapewnienia bezpiecznej opieki nad noworodkiem, który urodził się jako wcześniak.
Warto jednak zauważyć, że wiele agencji organizujących rejsy na rzekach, a nie na morzu nie stosuje tych samych ograniczeń, ponieważ statki te są zawsze blisko lądu i znajdujących się tam rządzeń medycznych. Ba! Nawet, jeśli zauważysz że suplementy takie jak witamina B9 (kwas foliowy) kończą Ci się podczas rejsu – można w czasie postoju „skoczyć” do apteki na lądzie. Decyzję o rejsie pozostawia się jednak osądowi kobiety i jej lekarza.
Niektóre agencje podpiszą kwestionariusz zdrowotny podczas rezerwacji lub przy odprawie, aby upewnić się, że wiesz o ich polityce ciążowej. Wiele innych wymaga, abyś otrzymał od lekarza list potwierdzający przewidywany termin porodu oraz to, że zarówno ty, jak i twoje nienarodzone dziecko jesteście wystarczająco zdrowi, aby podróżować, a ciąża nie jest obciążona wysokim ryzykiem. Ważne jest, aby przeczytać wszystko, co drobnym drukiem i przestrzegać oficjalnego protokołu, lub może pojawić się problem z wejściem na pokład po przybyciu do portu.
Dodatkowo, jeśli chcesz lecieć do lub z portu rejsowego, pamiętaj, że linie lotnicze mają własne ograniczenia i wymagania dla pasażerów w ciąży. Niezależnie od oficjalnej polityki w obu tematach, jeśli jesteś wystarczająco zmotywowana, aby wziąć udział w takiej podróży, wskazane jest, aby mieć notatkę od lekarza pod ręką, aby podróżować bezpiecznie.