hydraulik2

Hydraulik – wady i zalety zawodu

Czy wiesz, że w dzisiejszych czasach w naszej części Europy coraz większą popularnością wśród młodych osób cieszą się zawody konkretne i techniczne, które dają możliwość stosunkowo szybkiego i bezproblemowego znalezienia pracy. Co ciekawe, wiele osób w średnim wieku decyduje się na przekwalifikowanie na tego rodzaju profesje, jaką jest choćby zawód hydraulika. Właśnie głównie z myślą o takich osobach są organizowane kursy ze spawania, lutowania czy przecinania.

Kurs przygotowujący do profesji hydraulika – o czym warto wiedzieć?

Zanim zdecydujemy się zapisać na tego rodzaju kurs,, powinniśmy wiedzieć, że kryterium przyjęcia dla wszystkich kandydatów jest ukończona szkoła zawodowa o profilu technicznym. Tego rodzaju liceum daje solidne podstawy i przygotowanie do pracy w tym zawodzie, choć oczywiście jeszcze ważniejsze są późniejsze zajęcia praktyczne, które z kolei powinny być na początku zawsze wykonywane pod okiem hydraulika z dużym doświadczeniem.

Hydraulik bywa również nazywany monterem instalacji sanitarnych, ponieważ zajmuje się on przede wszystkim montowaniem, instalowaniem oraz naprawianiem różnego rodzaju instalacji (centralnego ogrzewania, kanalizacyjnych i wodociągowych). Fachową wiedzę oraz potrzebne umiejętności można również zdobyć, uczęszczając na kursy przyuczające do zawodu hydraulika. Dobrą wiadomością jest bez wątpienia to, że dziś wiele takich szkoleń jest bezpłatnych. Darmowe kursy są adresowane szczególnie do osób bezrobotnych, dla których pozytywne ukończenie szkolenia jest prawie pewną szansą na znalezienie zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.

W trakcie takich kursów uczestnicy mogą posiąść zarówno wiedzę teoretyczną, jak i nabyć ważne umiejętności praktyczne, takie jak przeprowadzanie przeglądów rur doprowadzających wodę do budynków. Adepci hydrauliki mogą również zapoznać się z zasadami prawidłowego funkcjonowania instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania. Na szkolenie, które przygotowuje do zawodu hydraulika mogą też zdecydować się osoby już pracujące, ale w ich przypadku udział w takim kursie może oznaczać spory wydatek.

Ukończenie kursu przygotowującego do zawodu hydraulika jest możliwe jedynie po zdaniu egzaminu zawodowego, który uprawnia do wykonywania profesji. Co więcej, każdy uczestnik otrzymuje także stosowne zaświadczenie ukończenia kursu, które jest w pełni zgodne z rozporządzeniem wydawanym przez Ministra Edukacji i Nauki w sprawie uzyskiwania oraz uzupełniania przez osoby dorosłe.

Hydraulicy nie powinni w dzisiejszych czasach narzekać na brak pracy. Poza zatrudnieniem na stałym etacie, mają oni możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej i służenia swoją wiedzą zarówno klientom biznesowym, jak i indywidualnym.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku polscy hydraulicy mogli bez większego problemu znaleźć intratne zatrudnienie w jednym z krajów Europy Zachodniej, głównie w Niemczech i we Francji. W tym ostatnim kraju polski hydraulik zyskał wręcz status legendy i wzoru do naśladowania. Tam też polscy hydraulicy, malarze czy murarze byli (i są do dziś) bardzo doceniani. Dziś sytuacja nie uległa dużej zmianie, a na polskich fachowców nadal czeka za granicą dobrze płatna praca. Najczęściej jednak warunkiem jej dostania jest znajomość języka kraju, w jakim hydraulik ma pracować, w stopniu co najmniej komunikatywnym.

Jakie są plusy i minusy pracy jako hydraulik?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze zawodu, należy na pewno poznać możliwie najwięcej zalet i wad wybranego zawodu. Jakie są plusy? Oczywiście, po pierwsze, chodzi o konkretny fach, na który zawsze będzie duże zapotrzebowanie. Po drugie, mamy pewność dobrych zarobków oraz konkretne i przejrzyste możliwości rozwoju. Jest też kilka minusów tej pracy, jak w każdej branży. Pierwszym z nich jest konieczność zdobycia gruntownego doświadczenia przed rozpoczęciem pracy na samodzielnym stanowisku, a drugim mankamentem jest spora odpowiedzialność – w tej pracy nawet niewielki błąd może prowadzić do kosztownej naprawy albo dalszej awarii.

spacer

Jeden komentarz do wpisu “Hydraulik – wady i zalety zawodu

Odpowiedz