b5338de7-580c-43da-aaef-8353c3b6f847

Jak i gdzie sprawdzić, czy jest się uzależnionym od Internetu?

W dzisiejszych czasach problem uzależnień wydaje się nieustannie narastać. Wbrew pozorom, można uzależnić się nie tylko od alkoholu, narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych, ale również od hazardu, a także od Internetu. To ostatnie uzależnienie z roku na rok zbiera coraz większe żniwa, a jego leczenie jest dosyć trudne, gdyż nie da się odciąć w stu procentach od tego, co powoduje uzależnienie.

Na uzależnienie od internetu najczęściej narażone są osoby młode, które przed ekranem komputera, tabletu czy smartfona spędzają praktycznie każdy wolny czas. Najbardziej wciągające są media społecznościowe, a także różnego rodzaju gry, od których trudno jest się oderwać nawet po wielu godzinach grania, gdy organizm odmawia posłuszeństwa.

Świat wirtualny może uzależniać tak samo, jak alkohol

Choć uzależnienie od Internetu wydaje się mniej groźne niż uzależnienia od substancji zmieniających świadomość, w rzeczywistości tak nie jest. Ciągłe bycie w sieci online również ma wpływ na naszą świadomość i może powodować destrukcyjne zmiany w naszych umysłach. Osoby uzależnione od Internetu większość swojego życia spędzają w wirtualnym świecie, coraz bardziej odcinając się od świata realnego. Prędzej czy później zaczyna na tym cierpieć rodzina, praca czy szkoła. Osoby uzależnione coraz gorzej radzą sobie z nauką czy w miejscu pracy, gdyż nieustannie także w tych miejscach korzystają z Internetu. Nie trzeba długo czekać, aż pojawią się poważne zaburzenia psychiczne czy emocjonalne. Osoba uzależniona od wirtualnego świata coraz mniej wychodzi z domu, niechętnie utrzymuje realne relacje z bliskimi, rodziną czy przyjaciółmi, ma problemy z komunikacją na żywo. Co więcej, odcięcie od Internetu powoduje objawy odstawienia podobne do tych, jakie mają alkoholicy po odstawieniu alkoholu czy narkomani, którzy rezygnują z narkotyków.

Szybki sposób na diagnozę uzależnienia

Jak sprawdzić, czy jesteśmy uzależnieni od Internetu? Najlepiej jest przez pewien czas zrezygnować z komputera czy telefonu i sprawdzić, jak będziemy reagować bez nich. U osób uzależnionych bardzo szybko pojawi się rozdrażnienie, problem z koncentracją i znalezieniem sobie miejsca. Ktoś, kto ma problem, nie umie sobie poza siecią zorganizować wolnego czasu i nie wie, jak zapełnić dzień. Już po kilku godzinach z dala od sieci można więc przekonać się o uzależnieniu. Jednak najbardziej miarodajną diagnozę może postawić jedynie specjalista od terapii uzależnień. Jeśli wydaje nam się, że nasze korzystanie z sieci dawno wymknęło się spod kontroli i zaczyna przynosić sporo negatywnych skutków, warto umówić się na spotkanie ze specjalistą i dokładnie opowiedzieć o problemie. Terapeuta dosyć szybko będzie w stanie postawić właściwą diagnozę. Jeśli uzależnienie od Internetu okaże się faktem, konieczne jest profesjonalne leczenie. Na własną rękę trudno jest bowiem poradzić sobie z jakimkolwiek uzależnieniem. Chodzi bowiem nie tylko o rezygnację z tego, co uzależnia, ale również o dotarcie do przyczyn problemu, czyli jakie emocje czy problemy zagłuszamy sobie korzystaniem z uzależniacza.

Polecamy również odtruwanie alkoholowe warszawa

spacer

Odpowiedz