mike-marquez-czf11e2fQ3k-unsplash

Morskie stylizacje w mieszkaniu – gdzie występują najczęściej?

Inspiracje marynistyczne to motyw, który często pojawia się w naszych wnętrzach. Nic w tym dziwnego, stylistyka morska pięknie się prezentuje, przywodzi na myśl wakacje, a jednocześnie jest bardzo elegancka i pełna dobrego smaku. Jeśli planujemy urządzić wnętrze w stylu marynistycznym, warto poznać jego najważniejsze zasady.

Morskie stylizacje w mieszkaniu można zrobić praktycznie w każdym pomieszczeniu. Wiele zależy od tego, jak dużą ilością miejsca dysponujemy i na ile możemy sobie pozwolić w czasie zmiany aranżacji. W salonie, sypialni, pokoju dziennym czy młodzieżowym styl marynistyczny wymaga umiejętnego łączenia bieli z kolorami morza oraz typowo marynistycznymi motywami, jak biało-granatowe paski. Dobrym tłem mogą być białe lub jasnoniebieskie ściany, do których dobierzemy granatowe lub w paski zasłony lub rolety na oknach, a także elementy z tkanin, jak poduszki czy narzuty na łóżko. Pamiętajmy, by w łączeniu bieli i błękitów z paskami zachować umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli w marynistyczne paski będą wszystkie materiały we wnętrzu, ściany, pościel i wiele innych elementów, zamiast wrażenia elegancji uzyskamy nadmiar i przepych. Tymczasem styl marynistyczny musi być lekkie, zwiewny, kojarzyć się z wolnością i przestrzenią. Bałagan aranżacyjny z pewnością temu nie sprzyja.

Sekret tkwi w dodatkach

wykańczanie wnętrz pod kluczW stylistyce marynistycznej bardzo ważne są dodatki, które bezpośrednio lub pośrednio są związane z morzem. Są to przede wszystkim duże, efektowne żaglowce, które można wyeksponować na zdjęciach lub obrazach na ścianach. Można również kupić kilka dekoracyjnych modeli, które na pewno dodadzą wnętrzu morskiego wyglądu. Dobrym rozwiązaniem mogą być też takie elementy, jak kotwice, muszle, worki żeglarskie, a także liny okrętowe, które mogą stanowić ciekawy dodatek aranżacyjny. W morskiej stylistyce można pozwolić sobie na naprawdę wiele, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by każde wnętrze prezentowało się oryginalnie, niebanalnie oraz wyjątkowo stylowo.

Kuchnia i łazienka w wersji morskiej

Choć styl marynistyczny kojarzymy głównie z przestronnymi salonami czy pokojami dziennymi, można również dobrze zainspirować się nim przy urządzaniu kuchni lub łazienki. W tej sytuacji trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko stylistykę i kolorystykę materiałów dekoracyjnych i różnych dodatków, ale również ich odporność na działanie wody i wilgoci. Jeśli wybieramy panele podłogowe do łazienki czy wykończenie ścian w kuchni, musimy mieć z tyłu głowy, że są to miejsca szczególnie narażone na wilgoć czy parę wodną. Materiały wykończeniowe powinny być wysokiej jakości, trwałe, odporne na uszkodzenia i zniszczenia. Im lepiej wybierzemy wykończenie do wnętrz użytkowych, tym większą możemy mieć pewność, że przez długi czas będzie się świetnie prezentowało i będzie wyglądało tak samo dobrze, jak tuż po położeniu czy zamontowaniu.

spacer

Odpowiedz