adrien-olichon-X1OQe3K0YFI-unsplash

Projekt pod klucz – na czym dokładnie polega?

Osoby, które kupują nowe domy lub mieszkania, najczęściej marzą o tym, by jak najszybciej wprowadzić się i móc zamieszkać w swoich upragnionych czterech ścianach. Firmy deweloperskie dokładają więc wszystkich starań, aby te marzenia mogły być zrealizowane. Projekt pod klucz to rozwiązanie, dzięki któremu nowi właściciele mogą wstawić meble i po prostu zacząć cieszyć się własnym mieszkaniem.

Mieszkanie wykończone pod klucz to takie wnętrze, które jest już gotowe do zamieszkania i nie wymaga żadnych prac wykończeniowych. W takim mieszkaniu wstawione są już drzwi zewnętrzne do domu, drzwi wewnętrzne, ściany są pomalowane, podłogi położone, wykończona jest również kuchnia i łazienka. Projekty i realizacje pod klucz nie są jednak w naszym kraju standardem. Zaledwie około 15 procent inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie. Ma ono bowiem zarówno swoje zalety, jak i ujemne strony. Zaletą jest fakt, że wystarczy wstawić meble i rzeczy osobiste i można w mieszkaniu zacząć żyć. Minus to natomiast fakt, że inwestor dostaje gotowe wnętrze i nie ma za bardzo możliwości ingerowania w sposoby wykończenia. Nic więc dziwnego, że wiele osób woli stan surowy zamknięty, który można wykończyć sobie zgodnie ze swoimi potrzebami.

Wykończenie na miarę potrzeb

Jeśli wykończenie mieszkania pod klucz nie spełnia naszych oczekiwań i zdecydowanie wolimy wykończyć je samodzielnie i dopasować do swoich oczekiwań lub gustu, musimy liczyć się z tym, że nie uda nam się zamieszkać w nim od razu po odbiorze. Kolejne tygodnie trzeba będzie spędzić na remoncie, który czasem może się dodatkowo przedłużyć. Aby prace remontowe przebiegły szybko i sprawnie, warto zainwestować w dobrą ekipę remontową, a także zrobić dobry i szczegółowy plan. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile środków trzeba będzie zainwestować i jak długo mniej więcej potrwa remont. Im dokładniejszy plan, tym łatwiej zrealizujemy wszystkie prace.

Warto zatrudnić architekta wnętrz

Dobry projektant wnętrz przyda się zarówno wtedy, gdy odbieramy mieszkanie pod klucz, jak i gdy kupujemy nieruchomość w stanie surowym zamkniętym. Projektant świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy nie mamy czasu lub umiejętności, aby stworzyć kompleksową i pełną harmonii aranżację mieszkania. Warto oczywiście wybrać takiego specjalistę, który cieszy się uznaniem i popularnością, a także ma duże i rozbudowane portfolio. Im więcej jego dotychczasowych realizacji zobaczymy, tym bardziej można zapoznać się ze sposobem jego pracy, stylistyką, którą lubi, a także z rodzajem materiałów wykończeniowych czy mebli, które wybiera w swoich projektach. Pamiętajmy , że projekt musi być nie tylko efektowny i elegancki – koniecznie powinien być również dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Nawet najpiękniejsze wnętrza nie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, jeśli będą niefunkcjonalne i niezbyt ergonomiczne.

spacer

Odpowiedz