lawyer-3819044_640

Prawo morskie – kiedy na studiach wybrać specjalizację?

Prawo morskie pod wieloma względami różni się od typowego prawa, jakie obowiązuje na lądzie. Warto więc mieć świadomość, że ta dziedzina nauki i wiedzy nie jest możliwa do zdobywania na większości uczelni w Polsce. Prawo morskie można studiować przede wszystkim na akademiach morskich, które funkcjonują na wybrzeżu. To dobry kierunek dla osób, które swoją przyszłość zawodową wiążą z morzem i chciałyby rozwijać się w zawodzie, który jest perspektywiczny i daje sporo możliwości w przyszłości.

Aby studiować prawo morskie, należy przede wszystkim być bardzo dobrym uczniem już na etapie szkoły średniej. Warto bowiem mieć świadomość, że na prawo morskie miejsc jest zwykle dosyć niewiele w porównaniu do liczby chętnych osób, które chciałyby dostać się na ten kierunek. Szanse na studiowanie mają więc wyłącznie najlepsi. Studiowanie prawa morskiego wymaga również posiadania odpowiednich predyspozycji, umiejętności oraz cech osobowości, które z pewnością przydadzą się zarówno na studiach, jak i w późniejszej pracy zawodowej.

Predyspozycje do studiowania prawa morskiego

Studia na kierunku prawo morskie wymagają przede wszystkim bardzo dobrej organizacji pracy, odpowiedzialności, sumienności, cierpliwości i sporych chęci do spędzania czasu nad podręcznikami. Prawo morskie, podobnie jak inne dziedziny prawa, wymaga przyswojenia ogromnej ilości przepisów, definicji i ustaw, które trzeba nie tylko znać, ale również potrafić wykorzystać je w praktyce. Ważna jest również umiejętność dobrej organizacji pracy oraz działania pod presją czasu. Specjalizacja prawo morskie dostępna jest na uczelniach morskich na kierunkach prawniczych. Wybór specjalizacji najczęściej odbywa się mniej więcej w połowie studiów. W trakcie pierwszych lat nauki na uczelni wyższej studenci poznają najważniejsze, bardziej ogólne dziedziny prawa, a dopiero później mogą sobie wybrać bardziej specjalistyczną dziedzinę, którą poznają w trakcie kolejnych lat studiowania. Dzięki temu absolwenci uczelni są bardzo dobrze przygotowani do przyszłej pracy, znają zarówno podstawy swojego zawodu, jak i są specjalistami w swojej dziedzinie.

Studia z wieloma możliwościami

Studia na kierunku prawo ze specjalizacją prawo morskie daje wiele możliwości nie tylko w pracy na morzu, ale również na lądzie. Osoby, które ukończą tę specjalizację mogą pracować w wielu firmach zajmujących się transportem, logistyką, budową statków oraz w wielu innych przedsiębiorstwach, które są związane z transportem morskim czy przygotowaniem morskiej infrastruktury. Prawnicy specjalizujący się w prawie morskim mogą pracować w większych i mniejszych firmach, mogą również zakładać własne biura i kancelarie prawne. Warto jednak pamiętać, aby przed otwarciem własnej działalności zadbać najpierw o zdobycie doświadczenia w pracy na etacie czy na kontrakcie w innej firmie. Dzięki temu na własnej działalności prawnicy są świetnie przygotowani nie tylko teoretycznie i merytorycznie, ale mają już za sobą wiele spraw, które pozwoliły im zdobyć doświadczenie.

Artykuł opracowany we współpracy z Kancelarią Prawną Butny https://kancelariabutny.pl/

spacer

Odpowiedz