close-up-court-courthouse-hammer-534204

Prawo pracy dla niepełnosprawnych – kto rozwiązuje ich problemy?

Osoby niepełnosprawne kojarzą się często z ludźmi, którzy nie pracują, przebywają na rentach, mają problemy z poruszaniem czy wykonywaniem codziennych czynności. Tymczasem w rzeczywistości osoby niepełnosprawne pracują, są zatrudnione w wielu firmach, doskonale sobie radzą, ale też na co dzień borykają się z różnymi sytuacjami, w których są wykorzystywani przez pracodawców.

Praca osób niepełnosprawnych nie jest tylko pracą chronioną. Osoby z różnymi formami niepełnosprawności doskonale radzą sobie w wielu większych i mniejszych firmach. Najczęściej pracodawcy dosyć chętnie decydują się na zatrudnianie osób z pewnym stopniem niepełnosprawności, gdyż mają z tego tytułu spore dofinansowania z PFRON-u. Niestety, wsparcie w zatrudnieniu nie pomaga, jeśli pracodawca jest nieuczciwy i nie przestrzega przepisów prawa pracy. A to w przypadku osób niepełnosprawnych jest bardziej restrykcyjne niż w przypadku wszystkich innych pracowników.

Należy dochodzić swoich praw

Osoby niepełnosprawne, które zatrudnione są w firmie nie do końca respektującej ich prawa, mają prawo dochodzić swoich roszczeń. Dla osób niepełnosprawnych działa sporo instytucji związanych z pomocą niepełnosprawnym, które oferują bezpłatne porady prawne. Można też zwrócić się do inspekcji pracy z prośbą o kontrolę w konkretnej firmie. Warto pamiętać, aby nie odpuszczać dochodzenia swoich praw i nie pracować przez długi czas w warunkach, które łamią prawa pracownicze. Jeśli pracodawca przez pewien czas nie przestrzega kodeksu pracy, raczej trudno się spodziewać, że w późniejszym czasie zacznie działać w stu procentach zgodnie z prawem. Bardzo często pracodawcy czują się bezkarni, bo pracownicy boją się stracić zatrudnienie i godzą się na łamanie swoich podstawowych praw z obawy przed utratą źródła dochodu. Na szczęście, coraz więcej osób jest świadomych swoich praw oraz przepisów kodeksu pracy i zaczynają dochodzić roszczeń na drodze sądowej.

Sprawy skomplikowane, ale do wygrania

Gdy pracodawca łamie prawa pracownicze, bardzo często trudno jest mu to udowodnić. Pojedynczy pracownik może mieć problem z dochodzeniem swoich praw w starciu z dużą firmą, którą stać na prawników oraz na batalię sądową. Jeśli jednak sprawa trafi już do sądu, najczęściej wymiar sprawiedliwości staje po stronie pracowników. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnej i wynajęcie prawnika, który pomoże w tworzeniu pism procesowych czy też będzie reprezentował pokrzywdzonego pracownika przed sądem. Choć jest to oczywiście dodatkowy wydatek, wsparcie prawnika sprawia, że osoba poszkodowana przez pracodawcę czuję się bardziej pewnie, mniej się stresuje i łatwiej przechodzi przez wszystkie etapy postępowania sądowego. Z pracodawcami, którzy są nieuczciwi, można i warto walczyć. Bardzo często sprawy dotyczą bowiem źle naliczanych wynagrodzeń, niewypłacania nadgodzin czy wynagrodzenia za pracę w weekendy czy w trudnych warunkach. Można więc uzyskać sporo dodatkowych, należnych pracownikowi środków. Nawet, jeśli sprawa ciągnie się przez długie miesiące czy nawet dłużej, nie należy odpuszczać. Każda wygrana sprawa z pracodawcą zachęca także innych poszkodowanych pracowników do walki o swoje prawa.

Artykuł opracowany we współpracy z Kancelarią Prawną Butny https://kancelariabutny.pl/

spacer

Odpowiedz