Użytkowanie samochodu w leasingu jest wygodne, komfortowe, pozwala na korzystanie na co dzień z dobrej klasy auta. Nic więc dziwnego, że na takie rozwiązanie decyduje się wielu właścicieli firm, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na zakup samochodu do firmy za gotówkę. Zanim zdecydujemy się na leasing auta, warto najpierw bardzo uważnie zapoznać się z ofertami różnych firm, a także poznać główne zasady funkcjonowania leasingu.
Bez względu na to, czy interesuje nas Alfa Romeo abonament czy leasing na auto jakiejkolwiek innej marki, na samym początku musimy ustalić wiele formalnych kwestii, które będą miały wpływ na przebieg umowy, a także na nasze opłaty. Najpierw musimy zdecydować, czy wybieramy leasing operacyjny czy finansowy, czy interesuje nas stałe oprocentowanie rat, czy może opcja zmiennego oprocentowania. Trzeba również dopilnować kwestii związanych z ubezpieczeniem. Leasingodawcy wymagają od swoich klientów, by ci ubezpieczyli auta zarówno w ramach OC, jak i AC. Jednak niekoniecznie muszą to robić wyłącznie w firmach polecanych przez leasingodawcę. Jeśli mamy ciekawszą ofertę ubezpieczenia, można z niej skorzystać nawet wtedy, gdy leasingodawca z daną firmą nie współpracuje. Warto zwracać uwagę na warunki polisy, składkę, a także wszystkie formy wsparcia, na jakie można liczyć od ubezpieczyciela.
Jak zgłosić szkodę?
Jeśli w trakcie podróży leasingowanym autem pojawi się problem w postaci stłuczki czy wypadku, wystarczy, że samodzielnie zgłosimy szkodę. Możemy to robić, gdyż w trakcie trwania umowy jesteśmy faktycznymi użytkownikami samochodu. Do zgłoszenia szkody wystarczy dowód rejestracyjny auta, a także kopia polisy. Dobrze jest więc takie dokumenty mieć zawsze przy sobie. Postępowanie przy zgłaszaniu szkody w przypadku auta w leasingu jest dokładnie takie samo, jak w przypadku prywatnego samochodu. Konieczny jest jak najszybszy kontakt z ubezpieczycielem, który zajmie się załatwianiem wszelkich formalności. Im szybciej zgłosimy szkodę, tym szybciej możemy też liczyć na ewentualne odszkodowanie. Dzięki temu nie trzeba będzie pokrywać kosztów naprawy samochodu z własnej kieszeni.
Nie tylko leasing pozwala mieć auto pod ręką
Leasing samochodów na firmę jest rozwiązaniem z powodzeniem wykorzystywanym od dawna, nie jest to jednak jedyna opcja posiadania czterech kółek do celów firmowych. W ostatnich latach właściciele firm chętnie korzystają również z opcji długoterminowego wynajmu lub podobnego do niego abonamentu na samochód. Oba rozwiązania są bardzo wygodne, pozwalają na dopasowanie samochodu do indywidualnych potrzeb. Co więcej, w kwestii ochrony ubezpieczeniowej użytkownicy samochodów w ogóle nie muszą się martwić żadnymi formalnościami. Ubezpieczenie auta leży po stronie jego właściciela, a więc w sytuacji wypadku czy stłuczki wystarczy zgłosić sytuację do wypożyczalni, a jej pracownicy zajmą się już wszystkimi formalnościami, kontaktem z ubezpieczycielem. Jeśli auto nie będzie zdatne do dalszej jazdy, można również liczyć na podstawienie samochodu zastępczego. Wybierając wynajem lub abonament można mieć pewność, że użytkowanie samochodu będzie wygodne i bezproblemowe także w kryzysowych sytuacjach.