Przechwytywanie

Światło słoneczne – czy wiesz dlaczego jest dla nas dobre?

Kiedy myślisz o słońcu, twoja pierwsza myśl może dotyczyć szkód, jakie może wyrządzić. A zbyt wiele może powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych. Ale małe ilości, szczególnie wczesnym rankiem, zanim staną się najjaśniejsze, mogą być dla Ciebie dobre pod pewnymi względami.

Jak dużo słońca wystarczy?

Ta odpowiedź jest inna dla każdego. To zależy od odcienia skóry, wieku, historii zdrowia, diety i miejsca zamieszkania. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy uważają, że od 5 do 15 minut – do 30, jeśli jesteś ciemnoskóry – jest w porządku, aby w pełni wykorzystać potencjał słońca bez powodowania problemów zdrowotnych. Możesz pozostać dłużej i uzyskać ten sam efekt, jeśli używasz kremu przeciwsłonecznego. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, co jest dla Ciebie odpowiednie.

Witamina D

Promienie UV słońca pomagają twojemu ciału wytwarzać ten składnik odżywczy, który jest ważny dla twoich kości, komórek krwi i układu odpornościowego. Pomaga także przyjmować i wykorzystywać niektóre minerały, takie jak wapń i fosfor.

Witamina D i choroba

Zbyt dużo czasu na zewnątrz może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry, ale ryzyko rozwoju niektórych dolegliwości, takich jak stwardnienie rozsiane i inne choroby autoimmunologiczne, może być wyższe u osób mieszkających w północnych klimatach. Naukowcy uważają, że może to być związane z niższym poziomem witaminy D.

Lepszy sen

Twoje oczy potrzebują światła, aby ustawić wewnętrzny zegar twojego ciała. Wydaje się, że szczególnie poranne światło słoneczne pomaga ludziom zasnąć w nocy. Może to być ważniejsze w miarę starzenia się, ponieważ twoje oczy są mniej zdolne do przyjęcia światła i częściej masz problemy z zasypianiem.

Utrata masy ciała

Poranne światło wydaje się również pomagać ludziom w odciąganiu tłuszczu. Potrzebujesz 20 do 30 minut między 8 rano a południem, aby coś zmienić, ale im wcześniej zapewnisz sobie taką dawkę słońca, tym lepiej będzie działać. Naukowcy sądzą, że promienie słoneczne mogą zmniejszać komórki tłuszczowe pod powierzchnią skóry. Więcej słońca oznacza, że prawdopodobnie ćwiczysz też więcej, co jest dobre na wiele sposobów, w tym jeśli chodzi o zrzucanie kilogramów.

Emocjonalne samopoczucie

Światło słoneczne pomaga pobudzić w mózgu substancję chemiczną zwaną serotoniną, a to może dać więcej energii i pomóc zachować spokój, pozytywność i koncentrację. Lekarze czasami leczą sezonowe zaburzenia afektywne i inne rodzaje depresji związane z niskim poziomem serotoniny za pomocą naturalnego lub sztucznego światła.

Zdrowie oczu

Umiarkowane ilości słońca w ciągu twojego życia, szczególnie w wieku nastoletnim i młodym, mogą sprawić, że będziesz mieć mniejsze problemy z widzeniem rzeczy na odległość (krótkowzroczność). Ale zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego może zranić twoje oczy. Może to prowadzić do niewyraźnego widzenia i zwiększać ryzyko zaćmy.

Twoja skóra

Naukowcy uważają, że trzy podstawowe typy raka skóry – czerniak, rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy – są spowodowane głównie zbyt długim czasem przebywania na słońcu. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej lub zasłanianie się, jeśli będziesz na zewnątrz dłużej niż 15 minut. Ale regularne, niewielkie ilości światła ultrafioletowego mogą pomóc złagodzić objawy niektórych chorób skóry, takich jak egzema, łuszczyca i bielactwo.

Więcej porad i ciekawych informacji znajdziesz na stronie: https://azymo.pl/

spacer

Odpowiedz