smoking-2369203_640

W jakim stopniu palenie papierosów szkodzi zdrowiu

Światowa Organizacja Zdrowia uważa papierosy za narkotyk. Nic dziwnego, gdyż zawarta w nich nikotyna posiada silne właściwości uzależniające, a przy tym wykazuje działania trujące dla naszego organizmu. Poza tym zawiera wiele substancji chemicznych, które przyczyniają się do zmian nowotworowych w naszym organizmie. Mimo tego ciągle decydujemy się na sięgnięcie po kolejnego papierosa. Dlaczego tak jest i w jakim stopniu palenie papierosów szkodzi naszemu zdrowiu?

Skład papierosa

Na początku warto najpierw omówić sam skład papierosa. Jak już wcześniej wspominaliśmy, papierosy posiadają wiele szkodliwych substancji dla naszego zdrowia. Mają w sobie takie związki jak tlenek węgla, amoniak, substancje smoliste, aceton, chlorek winylu, fenol czy cyjanowodór. Warto zaznaczyć, że to tylko niektóre z tych najbardziej groźnych związków chemicznych. Lista chorób, jaka dotyka palacze jest bardzo długa, jednak najczęściej jest to przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz choroby nowotworowe. Zawarta w papierosach nikotyna powoduje silne uzależnienie, przez co regularnie sięgamy po papierosy, a nasze zdrowie wystawione jest na wszelkie zagrożenia.

usg tarczycy gdyniaDo najpoważniejszym chorób, które mogą wywoływać papierosy należą między innymi choroby układu krążenia – w tym nadciśnienie, zwał, udar, miażdżyca czy tętniak. Palaczy dotykają również choroby układu pokarmowego – takie jak wrzody żołądka i dwunastnicy. Przyspieszony zostaje rozwój osteoporozy. Na choroby wystawiona zostaje również nasza jama ustna, która może spotkać się z zapaleniem dziąseł, paradontozą czy próchnicą. Palenie ma również wpływ na wzrok, gdyż pojawić się może zapalenie spojówek czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Bardzo często palaczy dotykają choroby związane z układem oddechowym. Jest to zapalenie strun głosowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby dziąseł, obrzęk krtani, zmniejszenie objętości oddechowej.

Pojawić się mogą również wszelkie choroby tarczycy, problemy z potencją u mężczyzn, czy problemy z zajściem w ciążę u kobiet. Osłabione zostają kubki smakowe, zmysł węchu i doskwierać nam może problem ze snem.

Szkodliwe działanie nikotyny

Również sama nikotyny wykazuje szereg szkodliwych działań dla naszego organizmu. W głównej mierze zależy od ilości przyswajanych dawek. W mniejszych ilościach powoduje pobudzenie układu nerwowego, przyspiesza akcję serca, stymuluje układ pokarmowy, poszerza źrenice i podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Duże dawki nikotyny natomiast powodują działanie relaksujące, uspokajające i rozluźniające organizm. Zawarta w papierosach nikotyna powoduje produkcję i wydzielanie hormonu szczęścia, czyli dopaminy. To właśnie dlatego uzależniamy się od tej substancji, podobnie jak od narkotyków. Rzuć więc palenie! Pomocny może być taki suplement https://inveni-krakow.pl/rzuc-palenie/

Palenie papierosów powoduje szereg szkodliwych działań na nasz organizm, których konsekwencje w większości można odczuć dopiero po latach regularnego palenia. To właśnie dlatego nie podejmujemy działań związanych z rzuceniem palenia. Jeżeli jesteś palaczem to jak najszybciej podejmij odpowiedzialną decyzję.

spacer

Odpowiedz