skad-pozyskac-srodki-na-inwestycje

Skąd pozyskać środki na inwestycję w statek?

Bardzo często dużą przeszkodą w realizacji marzenia o własnym statku jest brak środków finansowych na rozpoczęcie własnej działalności. Osoby, które mają pomysł na swój biznes, ale brakuje im pieniędzy, powinny przeczytać poniższe podpowiedzi dotyczące pozyskiwania środków na start.

Dotacje z UE i UP

Przedsiębiorcy mogą korzystać z szerokiego wachlarza dotacji oferowanych przez polskie państwo lub Unię Europejską. Pierwsza opcja zakłada dotacje z Urzędu Pracy. Możliwe kwoty dotacji to 20-30 tys. zł w zależności od regionu kraju, a pozyskane w ten sposób pieniądze można wykorzystać na ściśle określone wydatki. Aby skorzystać z takiej formy wsparcia finansowego trzeba być zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy i tam złożyć wniosek oraz swój biznesplan.

Każdy Urząd Pracy określa swoje własne warunki dotyczące wniosków, dlatego osoba chcąca uzyskać dotację powinna bezpośrednio udać się po informacje do Powiatowego Urzędu Pracy. Wnioski są rozpatrywane indywidualnie, a środki przyznawane w ramach puli rocznej, aż do wyczerpania środków.

Jeśli chodzi zaś o dotacje z Unii Europejskiej to przedsiębiorcy mogą tu wybierać w wielu opcjach. Aby dowiedzieć się o zasadach i terminach naboru wniosków o dotacje dla przedsiębiorców najlepiej udać się do najbliższego punktu informacyjnego Funduszy Europejskich, ponieważ każda z dotacji ma inne warunki. W takim punkcie można również otrzymać fachową pomoc i doradztwo w wyborze najlepszej dla siebie opcji finansowania. Polacy chętnie korzystają z dotacji europejskich, o czym świadczą liczby – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej na swoim Portalu Funduszy Europejskich wspomina o niemal 90 000 podpisanych umowach na dotacje i o ponad 315 mld zł inwestycji w Polsce.

Start-up

Osoby chcące otworzyć swoją działalność w branży nowych technologii czy informatyki najczęściej decydują się na założenie start-upu. Terminem tym określa się nowe przedsiębiorstwa z krótką historią działalności, o modelu biznesowym opartym na rozwijaniu, poprawianiu i testowaniu innowacyjnego rozwiązania oraz możliwości szybkiego zysku. Start-upy są finansowane ze środków własnych założycieli lub przez inwestorów, którzy podejmują ryzyko sfinansowania niepewnego biznesu. Takim inwestorem najczęściej zostaje tzw. „anioł biznesu”, czyli osoba, która chce ulokować swoje środki finansowe w firmie, by potem czerpać korzyści z jej zysków, udziałów lub akcji.

Inkubatory przedsiębiorczości

Innym ciekawym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców są inkubatory biznesu, zwane także agregatorami przedsiębiorczości. Są to miejsca, których głównym celem jest wspieranie osób stawiających pierwsze kroki w biznesie. Inkubatory przedsiębiorczości z reguły zajmują się wsparciem mentorskim. Oznacza to, że pracownicy inkubatora pomagają przedsiębiorcom tworzyć plany i strategie biznesowe, uczą jak dysponować środkami finansowymi oraz udzielają pomocy prawnej. Warto jednak pamiętać, że każdy inkubator oferuje nieco inne formy wsparcia, dlatego w niektórych z nich oprócz porad można otrzymać pieniądze na otwarcie i rozwój firmy.

Kredyt na działalność

Osoby, które nie posiadają swoich oszczędności, nie mogą znaleźć inwestora lub nie udało im się pozyskać finansowania z dotacji, mogą zdecydować się na zaciągnięcie kredytu. Bardzo duża ilość instytucji finansowych posiada oferty specjalnie przeznaczone dla początkujących przedsiębiorców. Warto jednak pamiętać, że mają one dość wysokie koszty oprocentowania. Co ciekawe, kredyty, mimo iż ryzykowne, od wielu lat pozostają najchętniej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania biznesu.

Leasing

Kolejną formą finansowania jest leasing. Co prawda w Polsce leasing kojarzy się głównie z pojazdami, jednak w leasing można wziąć niemal wszystko – pojazdy, maszyny czy nawet urządzenia biurowe. Leasing jest obecnie jednym z najtańszych sposobów finansowania inwestycji. Dzięki temu, że przedmioty, np. drukarki czy skanery można wypożyczyć, a nie kupić. Leasing pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa pieniędzy i warto rozważyć go podczas decyzji o źródle pozyskania środków na planowaną inwestycję.

Tatuaż Joker
Wiślana Trasa Rowerowa
Chińskie znaczki pocztowe – jaką historię kryją?

spacer

Odpowiedz